Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie zastępczej.

Opublikowany: sie 30, 06:31

W związku ze skróceniem zasadniczej służby wojskowej z 12 do 9 miesięcy, zaproponowano również skrócenie służby zastępczej do 15 miesięcy, a w przypadku absolwentów uczelni – do 6 miesięcy. W projekcie nowelizacji określono ponadto zasady współpracy między marszałkami województwa, a wojskowymi komendantami uzupełnień oraz prawa i obowiązki podmiotów zatrudniających osoby odbywające służbę zastępczą.

Zniesiono ograniczenie wieku poborowych przy udzielaniu im odroczeń w związku z nauką w uczelni. O odroczenie będzie mógł się ubiegać poborowy prowadzący własną kampanię wyborczą do Senatu lub który został wybrany na senatora.

Decyzje w sprawie kierowania do odbycia służby zastępczej będzie podejmować pięcioosobowa komisja wojewódzka powoływana przez marszałka. W jej skład wejdą trzy osoby posiadające wiedzę z religioznawstwa i etyki oraz co najmniej jedna osoba legitymująca się wykształceniem prawniczym lub administracyjnym. Poborowy, którego wniosek o służbę zastępczą zostanie odrzucony, będzie mógł wystąpić z kolejnym wnioskiem w tej sprawie nie wcześniej niż po sześciu miesiącach od dnia uprawomocnienia się rozstrzygnięcia.

Pracodawca zapewni poborowemu bezpłatny przejazd do miejsca odbycia służby zastępczej oraz, po odbyciu służby, powrót do domu. Będzie również wypłacać poborowemu co miesiąc świadczenie w wysokości do 640 zł. Ponadto pracodawcę zobowiązano do występowania do marszałka województwa o zwrot wypłaconego poborowemu świadczenia w terminie trzech miesięcy od dnia wypłaty. Po przekroczeniu tego terminu, podmiot utraci prawo do zwrotu. Osobie odbywającej służbę zastępczą za każdy przepracowany miesiąc będzie przysługiwać jeden dzień urlopu wypoczynkowego.

Zgodnie z projektem nowelizacji, wojskowi komendanci uzupełnień będą przekazywać marszałkom województw informacje dotyczące zmiany miejsca zamieszkania poborowego ubiegającego się o służbę zastępczą. Komendanci przekażą również informacje o zaprzestaniu nauki przez osoby w wieku poborowym. Z kolei marszałkowie będą informować stronę wojskową o odbyciu przez poborowego służby zastępczej. W przypadku niezdolności poborowego do odbycia służby z powodu choroby, marszałek województwa wystąpi do wojskowego komendanta uzupełnień z wnioskiem o skierowanie poborowego do wojskowej komisji lekarskiej. Orzeczenie tej komisji będzie przesyłane marszałkowi.

Nowe prawo przewiduje zmiany dotyczące możliwości odroczenia służby zastępczej. W przypadku odroczeń z powodu ważnych spraw osobistych lub rodzinnych zniesiono przesłankę wyłączającą możliwość odroczenia, jeśli spowodowałoby to nieodbycie służby zastępczej.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości