Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych

Opublikowany: cze 17, 08:50

Jest to druga z przygotowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej ustaw należących do tzw. pakietu profesjonalizacyjnego. Jej zadaniem jest lepsze dostosowanie zasad pełnienia służby wojskowej do zadań wykonywanych przez żołnierzy w kraju i za granicą.

Projekt nowelizacji przewiduje wprowadzenie nowych, kompleksowych rozwiązań dotyczących pomocy rannym i poszkodowanym żołnierzom oraz ich rodzinom. Zakłada również pomoc dla rodzin żołnierzy zaginionych lub tych, którzy ponieśli śmierć w czasie wykonywania służby.

Uregulowano sprawy związane z finansowaniem przez budżet państwa pomocy prawnej dla żołnierzy zawodowych i niezawodowych, wobec których toczą się postępowania karne w związku z czynami popełnionymi podczas wykonywania zadań służbowych. Nowe przepisy zakładają, że żołnierzom tym będzie przysługiwać zwrot kosztów pomocy prawnej w przypadkach, jeżeli postępowanie karne zostało zakończone wyrokiem uniewinniającym lub prawomocnym orzeczeniem o umorzeniu postępowania z powodu braku znamion winy.

Zgodnie z nowymi przepisami, minister obrony narodowej będzie mógł przyznawać zapomogi żołnierzom zwolnionym z czynnej służby wojskowej ze względu na poniesiony uszczerbek na zdrowiu związany z pełnieniem obowiązków służbowych. Żołnierzom tym oraz członkom rodzin żołnierzy, którzy zaginęli lub ponieśli śmierć, przysługiwać będzie przez 2 lata pomoc w przystosowaniu się do nowej sytuacji, tzw. pomoc rekonwersyjna, która ułatwi im dostosowanie się do cywilnego rynku pracy. Chodzi m. in. o podnoszenie kwalifikacji, poradnictwo pracy, itd.
Minister obrony narodowej, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, będzie mógł przyznać zapomogę byłemu żołnierzowi, zwolnionemu ze służby wojskowej w trakcie jej trwania ze względu na stan zdrowia w wyniku uznania go za trwale niezdolnego do czynnej służby wojskowej (zranienia, kontuzje i inne obrażenia lub choroby mające związek z pełnieniem służby). Przewidziano ponadto, że zapomogi będzie można przyznawać również najbliższym członkom rodzin żołnierzy zaginionych lub zabitych.

Ponadto nowe przepisy przewidują, że żołnierze oraz członkowie rodzin żołnierzy posiadający uprawnienia do wojskowej renty inwalidzkiej, którzy zrezygnują z odprawy mieszkaniowej, będą mieli prawo do przydziału lokalu mieszkalnego. Uprawnienia te będą realizowane na wniosek zainteresowanych w wybranej przez nich miejscowości, w której Wojskowa Agencja Mieszkaniowa posiada lokale.

Proponowane zmiany zakładają także przyznanie pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki przez dzieci żołnierzy poległych w związku z wykonywaniem zadań służbowych. Obejmie ona uczące się dzieci, które ukończyły 16 lat, nie dłużej jednak niż do 25 roku życia. Przewiduje się, że świadczenie to byłoby przyznawane dwa razy w roku w wysokości trzykrotności najniższej emerytury. Zaproponowano ponadto podniesienie progu miesięcznego dochodu uprawniającego do korzystania ze świadczeń socjalnych: w gospodarstwach wieloosobowych do poziomu 90 proc. kwoty stanowiącej trzykrotność najniższej emerytury, i do 95 proc. w gospodarstwach jednoosobowych. Jednocześnie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, pomoc będzie przyznawana także wtedy, gdy uprawniona osoba przekroczy ten próg dochodowy.

Projektowane zmiany są szczególnie ważne w obliczu coraz szerszego zaangażowania polskiego wojska w międzynarodowe misje stabilizacyjne, działania związane z wygaszaniem konfliktów zbrojnych oraz w akcje zapobiegające aktom terroru. Nowe przepisy obejmują żołnierzy zawodowych, żołnierzy pełniących służbę kandydacką oraz żołnierzy nadterminowej służby zasadniczej.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości