Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie medycyny pracy

Opublikowany: sty 29, 09:05

W projekcie nowelizacji wprowadzono zmiany, które mają usprawniać działania służby medycyny pracy. Jednym z istotnych rozwiązań jest wprowadzenie ściślejszej współpracy tych służb z pracodawcą w działaniach ograniczających ryzyko zawodowe. Dotychczasowe zadania jednostek medycyny pracy, związane z rozpoznawaniem i oceną zjawisk szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, w tym także z oceną ryzyka zawodowego, zostały nałożone na pracodawcę.

Wprowadzono nowe określenie „kontroli zdrowia pracujących”, zgodne z definicją przyjętą przez Międzynarodową Organizację Pracy. Są to procedury i badania podejmowane w celu oceny stanu zdrowia pracujących, wykrycia i zidentyfikowania stanów odbiegających od normy oraz określenia ich związku z wykonywaną pracą i jej warunkami. Pracownik, u którego stwierdzono takie zmiany, ma otrzymać zalecenia dotyczące profilaktyki leczenia.

Zgodnie z projektem, na służby medycyny pracy nałożono obowiązek przeprowadzania szkoleń pracowników w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych przypadkach. Zaproponowano, aby umowy na świadczenie profilaktycznej opieki zdrowotnej (badania wstępne, okresowe i kontrolne) były zawierane w formie pisemnej. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, powinno to ograniczyć zjawisko zawierania fikcyjnych umów między pracodawcami a jednostkami medycyny pracy.

Nowe prawo przewiduje również, że minister sprawiedliwości będzie płatnikiem kosztów profilaktycznej opieki zdrowotnej osób świadczących pracę w czasie odbywania kary pozbawienia wolności w zakładach karnych lub przebywających w aresztach śledczych.

W projekcie uregulowano również sprawy związane z uchybieniami w jakości udzielanych świadczeń przez lekarzy medycyny pracy. Za nierzetelne jej wykonywanie, w tym zaniedbania w przeprowadzaniu badań profilaktycznych pracowników, przewidziano sankcje – wszczęcie postępowania w kwestii odpowiedzialności zawodowej lub wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości