Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o rzecznikach patentowych

Opublikowany: maj 12, 09:08

Projekt nowelizacji ustawy zawiera rozwiązania, które dostosowują polskie prawo do prawa unijnego. Chodzi o problemy dotyczące dopuszczenia do wykonywania zawodu rzecznika patentowego na terytorium RP przez obywateli państw członkowskich. Osoby te powinny mieć poświadczone przez państwa macierzyste kwalifikacje do wykonywania tego zawodu.

Ponadto ustawa precyzuje, że rzecznik patentowy może być pełnomocnikiem procesowym w każdej sprawie o zwalczanie nieuczciwej konkurencji. Ponadto określono, że rzecznik patentowy może występować w charakterze pełnomocnika w postępowaniu przed Urzędem Patentowym, sądami i organami orzekającymi w sprawach własności przemysłowej. Nie może jednak występować w tym charakterze w postępowaniu karnym i postępowaniu karnym skarbowym.

W projekcie określono katalog zawodów, z którymi nie należy łączyć zawodu rzecznika patentowego. W wykazie tym nie uwzględniono radców prawnych i adwokatów, ponieważ zawody te nie kolidują z wykonywaniem zawodu rzecznika patentowego.

Zgodnie z zaproponowanymi przepisami, Krajowa Rada Rzeczników Patentowych ma prowadzić rejestr kancelarii patentowych w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek handlowych. Rejestr będzie dostępny na stronie internetowej Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Za wpis do rejestru ma być pobierana opłata. Dopuszczono możliwość tworzenia spółek multidyscyplinarnych z udziałem przedstawicieli zawodów prawniczych innych niż rzecznik patentowy. Kancelarie mogą być prowadzone we wszystkich dopuszczalnych formach prawnych. W przypadku spółek kapitałowych wprowadzono zasadę, że większość udziałów i akcji, a także głosów na zgromadzeniu akcjonariuszy i w organach nadzoru oraz większość członków zarządów spółek, będą stanowić rzecznicy patentowi.

Według nowego prawa, przestaje istnieć obowiązek nieprzerwanego wykonywania zawodu rzecznika patentowego, co utrudniało odbywanie staży w kancelariach zagranicznych lub zagranicznych urzędach patentowych. Na rzeczników nałożono wymóg stałego doskonalenia zawodowego, a Krajowa Rada Rzeczników Patentowych określi szczegółowe formy spełnienia ww. obowiązku.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, o wpis na listę rzeczników patentowych będzie mogła ubiegać się osoba posiadająca obywatelstwo państwa członkowskiego, o uznanych tam kwalifikacjach zawodowych, która posługuje się językiem polskim w stopniu wystarczającym do reprezentowania interesów klientów przed polskimi organami administracji i sądami. Zagraniczny rzecznik patentowy będzie mógł świadczyć usługi transgraniczne na terenie Polski. Osoba, która po raz pierwszy zamierza świadczyć tego typu usługi, powinna złożyć w Krajowej Radzie Rzeczników Patentowych pisemne oświadczenie o takim zamiarze. Do oświadczenia niezbędne jest dołączenie pisma (w języku polskim) potwierdzającego prawo do wykonywania zawodu w państwie macierzystym, dokument potwierdzający obywatelstwo oraz kopię dowodu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Do projektu wprowadzono ponadto przepisy regulujące nabór i przebieg aplikacji rzeczniowskiej. Kandydaci muszą zdać egzamin konkursowy, który przewiduje m.in. potwierdzenie znajomości co najmniej jednego języka obcego w stopniu podstawowym.

Źrodło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości