Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych

Opublikowany: lip 30, 09:19

Ułatwienie dostępu do kontroli produktów spożywczych oraz uściślenie wymagań dotyczących wniosków o wpis na listę produktów tradycyjnych, to główne założenia projektu nowelizacji ustawy.

Zgodnie z nowymi przepisami, główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych będzie nadzorować wyłącznie podmioty prowadzące kontrolę zgodności procesu produkcji ze specyfikacją. Kontrolę taką będą sprawować, obok prywatnych jednostek certyfikujących, wojewódzkie inspektoraty jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Rozwiązanie to ma zagwarantować producentom rolnym powszechny dostęp do kontroli i zapewnić możliwie niskie ceny za usługi kontrolne. Minister rolnictwa w rozporządzeniu określi wzór świadectwa jakości handlowej potwierdzającego zgodność procesu produkcji produktów rolnych ze specyfikacją.

Ponadto, w projekcie nowelizacji uściślono i ujednolicono kryteria wpisów na listę produktów tradycyjnych. Produkty rolne, środki spożywcze i napoje spirytusowe będą musiały stanowić zarówno element dziedzictwa kulturowego regionu, jak i część tożsamości społeczności lokalnej. Zmiana ta oznacza, że na listę produktów tradycyjnych nie będą wpisywane produkty, które pomimo wytwarzania od minimum 25 lat nie mają jednak związku z polską kulturą i tradycją. Do wniosku o wpisanie na listę produktów tradycyjnych producent będzie musiał dołączyć informacje o tym produkcie, jego tradycji, pochodzeniu oraz historii.
Zgodnie z projektem, jeśli producent wykorzystujący wcześniej nazwę, która ma zostać zarejestrowana jako nazwa chroniona pochodzenia lub oznaczenia geograficznego, złoży zastrzeżenie do wniosku o rejestrację tej nazwy, minister rolnictwa może przyznać mu okres dostosowawczy na jej używanie. Warunkiem będzie, aby producent sprzedawał legalnie produkty pod tą nazwą przez co najmniej 5 lat.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości