Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej

Opublikowany: lip 16, 08:06

Projekt nowelizacji przewiduje przekazanie kolejnej transzy pożyczek dla szpitali, które chcą wyjść ze spirali zadłużenia. Z kwoty przeznaczonej z budżetu państwa na program restrukturyzacji (na mocy ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej z 2005 r.) pozostało niewykorzystane 246 mln zł. Pieniądze te będą rozdysponowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego aż do ich wyczerpania.

O te środki mogą ubiegać się samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (w tym jednostki badawczo-rozwojowe), które uzyskały ostateczną decyzję o warunkach restrukturyzacji, a wśród nich także te, które zakończyły już proces restrukturyzacji. Drugą grupą podmiotów, do których skierowana jest nowelizacja, są szpitale, które nie mają zaległości w spłacie zobowiązań i nie podlegały restrukturyzacji finansowej.

Środki pochodzące z pożyczki szpital może przeznaczyć na uregulowanie zobowiązań wynikających z tytułu tzw. ustawy 203. Kolejnym celem, na jaki można przeznaczyć pożyczkę, jest spłata zobowiązań zakładu z tytułu składek na ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne. Są to również zobowiązania, które nie były objęte postępowaniem restrukturyzacyjnym lub przed dniem wydania decyzji o zakończeniu restrukturyzacji zostały rozłożone na raty albo terminy ich zapłaty zostały odroczone.

Trzecim celem, na jaki szpital może zaciągnąć pożyczkę jest spłata kredytu lub pożyczki udzielonej przez organ założycielski, zaciągniętej w celu uregulowania zobowiązań publicznoprawnych, cywilnoprawnych oraz indywidualnych roszczeń pracowników wynikających z tytułu tzw. ustawy 203. Szpitale, które nie zakończyły procesu restrukturyzacji, mogą zaciągnąć pożyczkę na spłatę należności z tytułu zobowiązań cywilnoprawnych objętych ugodą restrukturyzacyjną. Uregulowanie należności stanowi jeden z warunków pozytywnego zakończenia postępowania restrukturyzacyjnego.

W projekcie nowelizacji zapisany został wzór, według którego wylicza się maksymalną wysokość pożyczki. Rząd przewiduje możliwość umorzenia 70 proc. pożyczonej kwoty, jeżeli zakład w ciągu 5 lat spłaci 30 proc. pożyczki wraz z odsetkami.
Rozwiązania przewidziane w projektowanej ustawie pozwolą wzmocnić sytuację finansową szpitali, ponieważ niektóre placówki zakończą proces restrukturyzacji, inne zaś otrzymają realną możliwość odzyskania wydatków poniesionych na procedury restrukturyzacyjne.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości