Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Opublikowany: mar 24, 14:01

Z wielu szczegółowych propozycji na uwagę zasługuje uzupełnienie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów o jasny zapis, że świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują nie tylko obywatelom polskim, ale i cudzoziemcom. Będzie to dotyczyć m.in. cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, mających statut uchodźcy oraz mieszkających w Polsce, jeśli umożliwiają to zawarte przez nasz kraj umowy dwustronne o zabezpieczeniu społecznym.

Zgodnie z projektem noweli, dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, którym przysługuje prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, projekt nowelizacji określa początkowy termin wypłaty świadczenia z funduszu, gdy orzeczenie utraciło swoją ważność. Doprecyzowanie przepisu polega na stwierdzeniu, że jeśli niepełnosprawny uzyska ponowne orzeczenie będące kontynuacją poprzedniego, prawo do świadczenia z funduszu nabędzie od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia. Taka osoba powinna jednak złożyć wniosek o świadczenie w ciągu 3 miesięcy od dnia uzyskania orzeczenia.

Źródło: www.uokik.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości