Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku rybnego

Opublikowany: lut 13, 10:46

Zgodnie z projektem nowelizacji, przedsiębiorca prowadzący skup i wprowadzający do obrotu produkty rybne z wód morskich będzie wystawiał „dokument sprzedaży”, a nie jak dotychczas „kartę sprzedaży”.

W związku ze zmianą regulacji unijnych obniżono też wysokość rocznego obrotu produktami rybołówstwa (z 400 do 200 tys. euro), po osiągnięciu którego przedsiębiorca wpisany do rejestru skupujących zobowiązany jest do przesyłania elektronicznie dokumentu sprzedaży lub deklaracji przejęcia w ciągu 24 godzin.

Aby przeciwdziałać przywozowi do Unii Europejskiej produktów pozyskanych z połowów nielegalnych, do projektu ustawy wprowadzono obowiązek dołączania do produktów pochodzących z państw trzecich (spoza UE) – świadectw połowowych zatwierdzonych przez państwo, pod którego banderą pływa statek.

Obecnie wyładunki ryb, które wymagają szczególnej ochrony, a do których zaliczono dorsza i łososia z połowów bałtyckich, odbywają się wyłącznie w centrach pierwszej sprzedaży. Według nowych regulacji, z obowiązku tego zwolnieni będą armatorzy statków bezpokładowych, jeżeli wyładunki z jednego rejsu są poniżej 300 kg lub poniżej 5 szt. łososia. Regulacje dotyczące dorsza już obowiązują.

Wprowadzono zmianę terminu składania wniosku o przyznanie pomocy finansowej za przygotowanie programu operacyjnego z 31 stycznia na 15 marca każdego roku. Zmiana ta jest konieczna, aby umożliwić organizacjom producentów ubieganie się o wypłatę zaliczki na poczet należnej rekompensaty za przygotowanie programu operacyjnego.

Wprowadzono także podstawę prawną do zwrotu pomocy finansowej pobranej niezależnie lub w nadmiernej wysokości.

Nowe regulacje mają obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości