Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego

Opublikowany: cze 3, 08:34

Projektowane zmiany zakładają m.in., że minister rolnictwa będzie przekazywał Komisji Europejskiej informacje dotyczące grup producentów, organizacji producentów i zrzeszeń tych organizacji. Minister będzie także przygotowywał projekty ram krajowych i strategii krajowej na rzecz programów operacyjnych. Organizacje producentów, które będą chciały realizować program operacyjny, będą musiały opracować go zgodnie ze strategią krajową.
Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie dokonywał wypłaty środków na dofinansowanie funduszu operacyjnego dla organizacji producentów lub zrzeszenia tych organizacji. Zgodnie z przepisami, będzie on informował ministra rolnictwa o zatwierdzeniu funduszu operacyjnego, udzielonej i wypłaconej pomocy finansowej wstępnie uznanym grupom producentów i uznanym organizacjom producentów oraz zrzeszeniom tych organizacji.

Organizacja lub zrzeszenie producentów będą miały obowiązek przekazać prezesowi ARiMR informacje o ilości nieprzeznaczonych do sprzedaży owoców i warzyw w poprzednich miesiącach roku handlowego. Ponadto będą miały obowiązek informować dyrektora regionalnego oddziału ARiMR o każdej zmianie programu operacyjnego oraz przekazywać dane dotyczące wartości produktów sprzedanych. Do regionalnego oddziału Agencji powinny być również dostarczane coroczne informacje na temat oszacowanej wysokości pomocy finansowej ze środków Unii Europejskiej.

Projekt nowelizacji poszerza również kompetencje marszałka województwa o możliwość zawieszenia wstępnego uznania grupy producentów lub uznania organizacji producentów. Decyzja o zawieszeniu będzie wydawana m.in. w przypadku, gdy grupy lub organizacje nie przekazują informacji o zakresie swojej działalności. Konieczność wydania takiego przepisu wynika z rozporządzenia Komisji (WE), zgodnie z którym Komisja może zawiesić całość lub część miesięcznych płatności w odniesieniu do sektora owoców i warzyw.

W projekcie ustawy dotyczącej rynku suszu paszowego wprowadzone zapisy, których celem jest przeciwdziałanie niedozwolonym praktykom stosowania siana z traw łąkowych jako surowca do produkcji suszu paszowego. Zgodnie z propozycją, wilgotność zielonki przeznaczonej do sztucznego suszenia (dehydratacji) nie powinna być niższa niż 30 proc.
Projekt noweli dostosowuje polskie prawodawstwo do przepisów Unii Europejskiej zmienionych wskutek reformy organizacji rynku owoców i warzyw zakończonej w 2007 r.

Źróło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości