Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej oraz niektórych innych ustaw

Opublikowany: lip 9, 02:53

Nowe prawo precyzuje zasady współpracy strony polskiej z Agencją FRONTEX, której zadaniem jest wzmacnianie bezpieczeństwa na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej. W myśl proponowanych przepisów, organem występującym w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej do Agencji o oddelegowanie zespołu szybkiej interwencji na granicy będzie minister spraw wewnętrznych i administracji. Wniosek w tej sprawie do szefa MSWiA składałby Komendant Główny Straży Granicznej.
Podmiotem pełniącym funkcję krajowego punktu kontaktowego ma być Komendant Główny Straży Granicznej. Do jego zadań należeć będzie np. uzgadnianie planów operacyjnych dotyczących warunków oddelegowywania do Polski zespołów szybkiej interwencji oraz ustalanie składu krajowej rezerwy ekspertów. Byłby również odpowiedzialny za oddelegowywanie lub odmowę oddelegowania funkcjonariuszy Straży Granicznej do zespołów szybkiej interwencji działających poza granicami RP.
Zadaniem Agencji jest pomoc państwom członkowskim UE w sytuacjach trudnych na granicach zewnętrznych Wspólnoty. Chodzi o sytuacje nagłe i wyjątkowe, np. masowy napływ obywateli państw trzecich, usiłujących przedostać się nielegalnie na terytorium kraju należącego do UE. W takich wypadkach państwo członkowskie może wystąpić do Agencji o oddelegowanie zespołu szybkiej interwencji, który wspierałby działania funkcjonariuszy straży granicznej danego kraju.
Nowelizacja doprecyzowuje także zasady wydawania przez ministra spraw wewnętrznych i administracji przepisów dotyczących ewentualnego przywracania kontroli granicznej z państwami należącymi do strefy Schengen.

Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do rozwiązań unijnych.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości