Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych

Opublikowany: lip 30, 09:18

Kary pieniężne za utrudnianie lub uniemożliwianie kontroli artykułów rolno-spożywczych oraz wprowadzanie do obrotu artykułów o niewłaściwej jakości handlowej lub zafałszowanych, przewidziano w proponowanych przepisach.

Zmiana będzie dotyczyć przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty o odmiennej od deklarowanej jakości handlowej lub mylnym oznakowaniu, w tym zwłaszcza produkty zafałszowane, co szczególnie narusza interesy konsumentów. Rzeczywisty skład takich produktów nie odpowiada podanej w oznakowaniu nazwie, a często również informacji o składnikach. Produkty te, w zamierzony przez producenta sposób, często sugerują lepsze walory smakowe lub inne pochodzenie.
Dlatego wprowadzenie kar finansowych pozwoli ograniczyć lub wyeliminować z rynku nieuczciwych przedsiębiorców. Dodatkową karą dla nich będzie możliwość upubliczniania decyzji wojewódzkich inspektorów jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych lub wojewódzkich inspektorów Inspekcji Handlowej, dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych.
Ponadto, według nowych przepisów, Inspekcja Handlowa będzie mogła wydać przedsiębiorcy nakaz niewprowadzania do obrotu lub wycofania z obrotu w jego placówkach całej partii zafałszowanego produktu, na podstawie wyników próbki pobranej tylko z części partii. Dotychczas można nakazać przedsiębiorcy wycofanie z rynku tylko tej części partii, z której pobrano próbkę. Wprowadzono też zapis zgodnie z którym Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych będzie kontrolować mięso pochodzące z bydła w wieku do 12 miesięcy.

Zaproponowano przepis, zgodnie z którym wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli, będzie przekazywał przedsiębiorcy zalecenia pokontrolne, w których określi termin ich usunięcia. Przedsiębiorcy, którzy zlekceważą takie zalecenia zostaną ukarani karami pieniężnymi.
W nowych przepisach określono również zasady pracy w Polsce rzeczoznawców z Unii Europejskiej oraz EFTA i Konfederacji Szwajcarskiej.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości