Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych

Opublikowany: lip 9, 02:54

Dzięki proponowanym przepisom przedsiębiorcy będą mogli uzyskać dostęp do danych zbioru PESEL oraz ogólnokrajowej ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych (OEWiUDO). W związku z umowami zawieranymi z klientami będą mieli możliwość zweryfikowania, w trybie on-line, danych klientów, które dotyczą informacji adresowych i dowodów osobistych.
Projekt nowelizacji zakłada, że każda zmiana stanu cywilnego, zmiana imienia lub nazwiska oraz inne zmiany w aktach stanu cywilnego będą przekazywane przez kierowników urzędów stanu cywilnego nie tylko do organów ewidencji ludności, ale również do organu, który wydał dowód osobisty. Wprowadzone zmiany, w przeciwieństwie do rozwiązań obecnie funkcjonujących, umożliwią bezpośrednią aktualizację danych zawartych w gminnych ewidencjach wydanych i unieważnionych dowodów osobistych, podnosząc tym samym jakość informacji gromadzonych w rejestrach centralnych.

Ponadto przewidziano, że organ gminy lub polska placówka konsularna, którym zgłoszono utratę dowodu osobistego, będą musiały jak najszybciej powiadamiać organ wydający dowód o konieczności jego unieważnienia. Informacja ta powinna dotrzeć np. telegraficznie, za pomocą dalekopisu, telefaksu, poczty elektronicznej.

W projekcie założono też, że gdy rodzice nie będą posiadali zameldowania na pobyt stały w miejscu ich pobytu czasowego, trwającego ponad 3 miesiące, to ich dziecko na ich wniosek będzie meldował organ gminy w miejscu ich pobytu czasowego.
Wprowadza się także możliwość składania wniosku o udostępnianie danych ze zbioru PESEL oraz OEWiUDO w formie formularza w wersji elektronicznej, opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego certyfikatu.

Dowód osobisty wydany z naruszeniem przepisów ustawy zostanie unieważniony i musi zostać zwrócony.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości