Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych.

Opublikowany: wrz 11, 09:14

Przepisy projektu nowelizacji zakładają, że zarządzający tunelem o długości ponad 500 m będzie zobowiązany np. do organizowania szkoleń i ćwiczeń dla służb ratowniczych oraz przygotowania planów bezpieczeństwa, określających zasady postępowania w przypadku awarii technicznych lub innych zdarzeń.
Zarządca, np. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych lub prezydent miasta, będzie mógł powołać specjalne stanowisko – urzędnika zabezpieczenia. Do jego zadań ma należeć m.in. koordynacja współpracy zarządzającego tunelem ze służbami ratowniczymi, udział w przygotowaniu planów bezpieczeństwa.

Przepisy przygotowanej przez rząd nowelizacji będą dotyczyć tuneli powyżej 500 m: użytkowanych, budowanych i projektowanych, które znajdują się w transeuropejskiej sieci drogowej. Obecnie w Polsce nie istnieje jeszcze taki obiekt, ale przepisy będą miały zastosowanie do projektowanych tuneli. Pierwszy ma stanąć na drodze S69 Żywiec–Zwardoń, drugi na drodze S7 Lubień–Zabornia. Rozważana jest także budowa trzeciego na drodze S2 przez warszawski Ursynów.

Zaproponowane zmiany dostosują polskie prawo do przepisów unijnych. Tunele o długości ponad 500 m ułatwiają komunikację w Europie i pozytywnie wpływają na rozwój regionów. Nowe przepisy powinny przyczynić się do zmniejszenia kolizji w tunelach, zagrażających życiu i zdrowiu ludzkiemu, oraz umożliwić sprawną pomoc m.in. w razie wypadków drogowych i pożarów. W przyszłości dzięki tym zmianom polskie tunele leżące w transeuropejskiej sieci drogowej będą tak samo bezpieczne, jak te funkcjonujące na terenie UE.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości