Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach

Opublikowany: cze 3, 08:38

Projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach zawiera rozwiązania, które umożliwią im podróżowanie w ramach małego ruchu granicznego. Chodzi o obywateli państw nie należących do Unii Europejskiej sąsiadujących z Polską, tj. Rosjan, Białorusinów i Ukraińców, którzy będą chcieli wjechać do polskiej strefy przygranicznej bez wiz. Będą oni mogli przekroczyć polską granicę na podstawie specjalnego zezwolenia. Z takiej możliwości będą mogli jednak skorzystać dopiero po zawarciu przez ich kraj umowy o małym ruchu granicznym z Polską.

Uporządkowano także przepisy dotyczące wjazdu do Polski, wiz: jednolitych i krajowych, a także ich unieważniania, zgodnie z przepisami obowiązującymi państwa obszaru Schengen. Wizy jednolite (tzw. schengenowskie) uprawniają do pobytu na terytorium państw obszaru Schengen do 3 miesięcy. Wizy krajowe pozwalają na pobyt powyżej 3 miesięcy w państwie, które je wydało.
Zaproponowano także wprowadzenie przepisów dotyczących wzajemnego uznawania decyzji państw członkowskich Unii Europejskiej o wydaleniu obywateli krajów nie należących do UE.
Na uwagę zasługuje również propozycja znowelizowania ustawy o Straży Granicznej. Ma ona uzyskać prawo do kontroli legalności pracy i działalności gospodarczej wykonywanej przez cudzoziemców. Pogranicznicy będą współdziałać w tej sprawie z Państwową Inspekcją Pracy i Służbą Celną. Pozwoli to skuteczniej zwalczać zjawisko nielegalnej pracy obywateli innych państw w Polsce.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości