Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym

Opublikowany: wrz 16, 08:36

Narodowy Bank Polski nie będzie współfinansował Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. System gwarantowania depozytów finansowany będzie wyłącznie przez banki. To jedna z ważniejszych zmian zaproponowanych w nowych przepisach.

Nowe prawo zakłada, że NBP będzie mógł udzielić BFG kredytów krótkoterminowych, pod warunkiem ustanowienia odpowiedniego zabezpieczenia. Możliwe to będzie wyłącznie w sytuacji zagrożenia stabilności systemu bankowego i powinno zagwarantować właściwe wykonanie zadań przez Fundusz w sytuacjach kryzysowych.
Określono także nowe zasady naliczania opłaty rocznej wnoszonej przez banki na rzecz BFG w związku ze zmianą ustawy Prawo bankowe.

Nowe przepisy przewidują obowiązek monitorowania przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny sytuacji ekonomiczno–finansowej oraz systemów zarządzania banków, korzystających z jego pomocy. Rozszerzono też zakres zadań BFG, zobowiązując Radę Funduszu do przekazywania ministrowi finansów kwartalnych sprawozdań z jego działalności.

Zgodnie z nowymi przepisami, minister finansów ma powoływać przewodniczącego Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, po zasięgnięciu opinii prezesa Narodowego Banku Polskiego i przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Minister będzie mógł także wnioskować do Rady Funduszu o odwołanie członków jego zarządu.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości