Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego

Opublikowany: lip 31, 12:31

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego, ustawy – Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania karnego, ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz ustawy o kuratorach sądowych, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Przygotowana przez rząd nowelizacja rozszerza uprawnienia procesowe osób pokrzywdzonych. Zawiera także wiele szczegółowych zmian, które mają przyspieszyć
i uprościć rozpatrywanie spraw w postępowaniu karnym. Wśród najważniejszych propozycji znalazły się przepisy dotyczące postępowania mediacyjnego oraz elektronicznego utrwalania czynności procesowych. Szczególną uwagę skupiono na osobach pokrzywdzonych w wyniku przestępstwa, rozszerzając i podkreślając ich uprawnienia procesowe. Zgodnie z nowym prawem, pokrzywdzony musi zostać pouczony o przysługujących mu prawach, w tym o prawie do korzystania z pomocy pełnomocnika.

Nowością jest wprowadzenie do Kpk zabezpieczenia z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Pokrzywdzonemu, który w wyniku przestępstwa doznał szkody majątkowej lub uszczerbku na zdrowiu, będzie mogła uzyskać wypłatę na poczet odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy przed zakończeniem sprawy karnej. Na wniosek pokrzywdzonego sąd będzie mógł zobowiązać zakład ubezpieczeń do wypłaty zaliczki na poczet odszkodowania w postaci jednorazowej lub okresowych świadczeń pieniężnych. Rozwiązanie to poprawi sytuację pokrzywdzonego, zwłaszcza wówczas, gdy nie będzie mógł zarabiać lub poniesie koszty leczenia i rehabilitacji.

Inne zmiany dotyczą zasad składania zeznań w sprawach o przestępstwa na tle seksualnym popełniane wobec małoletnich poniżej 15 lat. Wprowadzono generalną zasadę, że w tych sprawach nie będzie przysługiwało prawo do odmowy zeznań. Określono jednak odstępstwo od tej reguły. Sąd będzie mógł zwolnić osobę najbliższą z tego obowiązku, gdy wniesie ona o takie zwolnienie, przemawia za tym dobro pokrzywdzonego oraz kiedy istotne okoliczności sprawy można ustalić na podstawie innych dowodów.

Projekt dopuszcza rozwiązanie, aby w wyniku mediacji strony – ofiara i sprawca przestępstwa – mogły dojść do porozumienia na wstępnym etapie postępowania. Ma to doprowadzić do skrócenia czasu jego trwania. Mediator będzie zobowiązany do przestrzegania poufnego charakteru mediacji. Przygotowane przez niego sprawozdanie ma odzwierciedlać wyniki mediacji. Powinno zawierać informację o zawarciu porozumienia
i treści ugody. Nie mogą natomiast znaleźć się w nim informacje o przebiegu spotkania i ocena zachowania stron.

Ponadto projekt nowelizacji doprecyzowuje, że mediator nie może być przesłuchiwany jako świadek, co do faktów dotyczących czynu zarzucanego oskarżonemu. Chodzi o informacje, które otrzyma na ten temat od oskarżonego podczas mediacji. Mediatorem nie może zostać m.in. notariusz, komornik lub funkcjonariusz Służby Więziennej. Chodzi o to, by wykluczyć sytuacje, gdy od mediatora, ze względu na jego wykształcenie lub zatrudnienie, strony mogą oczekiwać rozstrzygnięcia sporu.

Kolejna zmiana, która ma przyczynić się do usprawnienia przebiegu postępowania karnego to propozycja stosowania multimedialnych metod protokołowania (rejestracja dźwięku lub dźwięku i obrazu). W przypadku zastosowania takiej metody, tradycyjny tekstowy zapis protokołu może mieć formę skróconą.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości