Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Prawo dewizowe

Opublikowany: kwi 15, 14:29

Rozliczeń zobowiązań pieniężnych na obszarze Polski będzie można dokonywać w walucie obcej. Nowe prawo znosi tzw. zasadę walutowości, zakładającą przeprowadzanie takich transakcji jedynie w walucie polskiej. Tym samym zrezygnowano z utrudniającego wymogu uzyskiwania indywidualnego zezwolenia dewizowego, udzielanego każdorazowo przez prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Projektowane przepisy służyć będą przedsiębiorcom, a głównie eksporterom, dla których rozliczanie się w walutach obcych jest bardziej korzystne niż rozliczanie się w złotych. Nowe przepisy ograniczą ryzyko kursowe, ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej oraz wpłyną korzystnie na zwiększenie konkurencyjności naszych eksporterów na rynkach Unii Europejskiej.
W przypadkach, gdy ustawa, orzeczenie sądowe lub czynności prawne nie stanowią inaczej, przeliczanie zobowiązań pieniężnych w walutach obcych na złote odbywać się będzie według średniego kursu NBP, z dnia wymagalności roszczenia. Jednocześnie, w przypadku zwłoki dłużnika, wierzyciel będzie mógł żądać zapłaty w walucie polskiej według jej wartości z dnia, w którym zapłata jest dokonywana.

Źródło:www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości