Wiadomości

Projekt ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej

Opublikowany: kwi 11, 07:41

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, przedłożony przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Projekt ustawy dotyczy ujednolicenia systemu uznawania przez Polskę kwalifikacji zawodowych osiągniętych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Szwajcarii oraz w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obywatele tych państw (oraz członkowie ich rodzin) będą mieli możliwość wykonywania zawodów i działalności regulowanych (tzn. takich, które wymagają posiadania odpowiedniego przygotowania zawodowego), po otrzymaniu decyzji o uznaniu ich kwalifikacji.

Uproszczone zostaną procedury umożliwiające świadczenie usług transgranicznych. Polegają one na zniesieniu zbędnych barier i postępowań administracyjnych oraz na ograniczeniu do minimum formalności. Osoba, która zamierza tymczasowo wykonywać zawód lub prowadzić działalność regulowaną w innym państwie członkowskim, nie będzie musiała spełniać tych samych warunków, co osoba, która na trwałe chce się osiedlić i pracować w danym kraju. Nowym rozwiązaniem jest wprowadzenie tzw. wspólnych platform. Są to ustalone i zaakceptowane przez państwa członkowskie warunki, których spełnienie oznaczać będzie, że wnioskodawca nie musi odbywać stażu adaptacyjnego ani zdawać testu umiejętności.

W projekcie określono także sposób wydawania zaświadczeń o przygotowaniu zawodowym obywatelom polskim, ubiegającym się o uznanie kwalifikacji w państwach członkowskich UE oraz EFTA. Projekt ustawy dostosowuje przepisów polskiego prawa do ustawodawstwa Unii Europejskiej.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości