Wiadomości

Projekt ustawy o wykonywaniu zawodu psychologa

Opublikowany: lip 3, 12:01

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wykonywaniu zawodu psychologa, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Projekt ustawy precyzuje zasady dotyczące wykonywania zawodu psychologa oraz działalności gospodarczej wiążącej się z wykonywaniem usług psychologicznych.

Zawód psychologa będzie mógł wykonywać magister psychologii. Uprawnienia do wykonania zawodu będą miały także osoby posiadające niezbędne kwalifikacje potwierdzone dyplomem wydanym w innym kraju, który będzie uznany w Polsce za równorzędny z dyplomem magistra z tej dziedziny. Każda z tych osób musi mieć też zdolność do czynności prawnych i nie może być karana.

Psycholog będzie mógł świadczyć usługi na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej i prowadzić działalność gospodarczą. Zawód ten będzie można wykonywać z chwilą wpisania na listę psychologów prowadzoną przez wojewodę. On też będzie odpowiedzialny za prowadzenie rejestru przedsiębiorców świadczących takie usługi. Na podstawie informacji zebranych od wojewodów w ministerstwie pracy powstanie centralna lista psychologów oraz rejestr przedsiębiorców świadczących usługi psychologiczne. Wykazy będą dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej. Za wpis na listę psychologów będzie pobierana opłata w wysokości nie większej niż 50 zł. Pieniądze te trafią do budżetu państwa.

Za naruszenie zasad wykonywania zawodu przewidziano kary: upomnienia, nagany, zawieszenia prawa wykonywania zawodu na 6 miesięcy do 3 lat i pozbawienia prawa wykonywania zawodu bez możliwości ubiegania się o ponowny wpis na listę psychologów. Projekt ustawy nie przewiduje tworzenia samorządu zawodowego psychologów.

Nowa ustawa zastąpi obecnie obowiązującą, która zawiera przepisy niezgodne prawem Unii Europejskiej i budzi wątpliwości co do zgodności z Konstytucją. Ma także wyeliminować możliwość świadczenia usług psychologicznych przez osoby nie posiadające kwalifikacji.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości