Wiadomości

Projekt ustawy o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen

Opublikowany: lip 3, 12:02

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen i Systemie Informacji Wizowej, przedłożony przez pełnomocnika rządu ds. przygotowania organów administracji państwowej do współpracy z Systemem SIS i Systemem VIS.

Projektowane przepisy dotyczą udziału Polski w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) oraz Systemie Informacji Wizowej (VIS). W projekcie ustalono kompetencje instytucji dotyczące wprowadzania i udostępniania danych oraz wskazano odpowiedzialnych za funkcjonowanie infrastruktury oraz realizację poszczególnych zadań związanych z pracą systemów.

W Polsce dostęp do informacji będzie odbywać się za pomocą Krajowego Systemu Informatycznego. Korzystać z tych danych będą mogły nie tylko Policja, Straż Graniczna, czy urzędy kontroli skarbowej, ale także służby specjalne, CBA, sądy, wojewodowie i starostowie. Za utworzenie, gromadzenie i udostępnianie danych będzie odpowiedzialny Komendant Główny Policji. On też będzie odpowiadał za sprawne i bezpieczne działanie systemu.

SIS jest teleinformatyczną bazą danych, która zawiera informacje kryminalne i sądowe, m. in. o osobach poszukiwanych oraz o skradzionych pojazdach. System umożliwia wymianę informacji między instytucjami odpowiedzialnymi za ochronę granic zewnętrznych, a formacjami policyjnymi państw należących do tzw. strefy Schengen. Uruchomienie SIS jest jednym z warunków umożliwiających zniesienie kontroli na wewnętrznych granicach państw strefy Schengen.

Aktualnie w UE trwają prace nad utworzeniem i uruchomieniem w grudniu 2008 r. Systemu Informacyjnego drugiej generacji (SIS II), który zostanie uzupełniony o dane biometryczne i multimedialne. Z SIS II będą mogły korzystać również organizacje międzynarodowe – EUROPOL i EUROJUST. Ponadto powstaje Systemu Informacji Wizowej (VIS), dzięki któremu państwa członkowskie UE będą mogły wymieniać dane dotyczące wniosków wizowych oraz wydanych wiz.

Włączenie Polski do funkcjonującego systemu SIS ma przebiegać w dwóch etapach.

W pierwszym – od 1 września 2007 r. – będziemy mogli przekazywać i zyskamy dostęp do danych SIS na mocy Konwencji Wykonawczej Schengen. Po zakończeniu tego etapu, którego efekty będą poddane ocenie, rozpocznie się znoszenie kontroli na granicach wewnętrznych UE.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości