Wiadomości

Projekt ustawy o uchyleniu ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców

Opublikowany: lis 6, 13:30

Uchylenie ustawy oznacza rezygnację z ustalania wynagrodzeń w ramach Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych (rząd, organizacje związkowe, pracodawcy). Od 1 stycznia 2010 r. wysokość przyrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwie mają ustalać uprawnieni do zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy, tj. zakładowa organizacja związkowa i pracodawca. Pozwoli to przedsiębiorcom swobodnie kształtować politykę płacową, z uwzględnieniem możliwości finansowych firmy.

Propozycja uchylenia ustawy negocjacyjnej stanowi realizację działań z „Pakietu działań antykryzysowych”, wychodzi też naprzeciw postulatom zgłaszanym przez partnerów społecznych. Ustalany na tej podstawie maksymalny wskaźnik przyrostu wynagrodzeń u przedsiębiorców nie był przez nich traktowany jako maksymalny, a także nie był przestrzegany przez pracodawców i związki zawodowe. Po 14 latach obowiązywania ustawy (1995-2008) okazało się, że wszystkie obowiązujące, maksymalne roczne wskaźniki przyrostu przeciętnego wynagrodzenia były przekraczane przez przedsiębiorców państwowych, poza latami 2001-2002.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości