Wiadomości

Projekt ustawy o towarach paczkowanych

Opublikowany: lut 6, 08:40

Zgodnie z nowymi przepisami, lista produktów, które powinny być wprowadzane do obrotu w opakowaniach o ściśle określonych wielkościach, zostanie ograniczona wyłącznie do napojów spirytusowych i win, przy czym w tym ostatnim przypadku ma być dodatkowo poszerzona o wina: aromatyzowane i likierowe.

Rozwiązanie to jest korzystne dla przedsiębiorców, bo pozostałe towary będzie można wprowadzać do obrotu w opakowaniach o dowolnej wielkości.

W załączniku do ustawy określono także, jaką ilość napojów spirytusowych i wina będzie można zmieścić w jednostkowych opakowaniach wprowadzanych do obrotu. Wskazano również, jaka ilość produktu ma się mieścić w opakowaniach jednostkowych, które tworzą opakowania zbiorcze.
Założono, że do organu administracji miar w ciągu 7 dni od rozpoczęcia paczkowania produktów ma wpływać informacja o tym m.in. od paczkującego lub zlecającego paczkowanie. Tyle samo czasu miałby na dokonanie zgłoszenia sprowadzający lub importer, który po raz pierwszy wprowadził towary paczkowane do obrotu.

Nowe przepisy przewidują kary za nieprzestrzeganie obowiązku stosowania – podczas paczkowania lub wprowadzania do obrotu towarów paczkowanych – systemu kontroli wewnętrznej dotyczącej ilości towaru. Przewidziano także kary za niezgłoszenie paczkowania lub produkcji butelek.
Projekt wprowadza nowe pojęcia: „zlecającego paczkowanie”, „paczkującego na zlecenie”, „sprowadzającego” i „importera”. Ma to znaczenie w przypadku ponoszenia odpowiedzialności za towar wprowadzany na rynek, bo np. właściciel marki może zlecić paczkowanie innemu podmiotowi, ale wprowadzić go do obrotu w swoim imieniu.

Założono, że ustawa zacznie obowiązywać od 11 kwietnia 2009 r. i zastąpi przepisy z 2001 r. Rozwiązania te dostosowują nasze przepisy do dyrektywy unijnej z 2007 r., dotyczącej nominalnych ilości produktów w opakowaniach jednostkowych.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości