Wiadomości

Projekt ustawy o sporcie przyjęty przez Radę Ministrów

Opublikowany: sie 11, 13:46

Przepisy projektowanej ustawy powstały z połączenia dwóch obecnie funkcjonujących regulacji prawnych: ustawy o sporcie kwalifikowanym i ustawy o kulturze fizycznej. Istnienie tych obu ustaw powodowało problemy natury interpretacyjnej i utrudniało w praktyce stosowanie ich przepisów. Dlatego niezbędne stało się przygotowanie jednej, spójnej wykładni ustawowej. Ważnym argumentem jest to, że znaczna część aktywności określanej jako kultura fizyczna, w tym sport, odbywa się poza sferą regulacji prawnych. Obowiązujące do tej pory przepisy często nadmiernie ingerują w sferę szeroko rozumianego sportu. Do nowego projektu ustawy włączono wiele przepisów zaczerpniętych z obu ustaw, szczególnie tych, które sprawdziły się w praktyce i których funkcjonowanie nie budzi zastrzeżeń.
W projekcie zrezygnowano np. z dotychczasowego podziału na sport osób zdrowych i sport osób niepełnosprawnych wychodząc z założenia, że dostęp do aktywności sportowej jest jednakowy dla wszystkich i odbywa się na równych zasadach.

Nowy projekt ustawy za punkt wyjścia przyjmuje definicję sportu ustaloną przez Radę Europy i stosowaną przez Komisję Europejską. Zgodnie z nią sport będzie oznaczał wszystkie formy aktywności fizycznej, które poprzez doraźne lub zorganizowane uczestnictwo mają wpływ na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej lub na osiąganie wyników sportowych. Taka definicja sportu jest ważna ze względu na zadania władz publicznych, w tym jednostek samorządu terytorialnego, których zadaniem jest wspieranie kultury fizycznej jako całości.

W projekcie odstąpiono od podziału na sport profesjonalny i amatorski, zorganizowany, kwalifikowany bądź indywidualny, wychodząc z założenia, że są to terminy nieadekwatne do obecnej rzeczywistości sportowej.

Uregulowano podstawowe zagadnienia dotyczące klubów sportowych i związków sportowych. Wskazano, że klub działa jako osoba prawna w formie spółki kapitałowej, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej.
Związkom sportowym pozostawiono nadrzędną pozycję w strukturze organizacyjnej sportu. Określono minimalne wymogi, których realizacja ma być zagwarantowana w statucie polskiego związku sportowego, takie jak: kadencyjność władz, ograniczenia w pełnieniu funkcji prezesa zarządu itp. Określono, że liczba członków związku sportowego nie może przekroczyć 12 osób. Ograniczono długość kadencji zarządu związku do maksymalnie 4 lat. Prezes związku, zgodnie z przepisami projektu ustawy, może pełnić swoją funkcję maksymalnie przez 2 kadencje. Polski związek sportowy będzie podlegał wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.

Wprowadzono zakaz łączenia mandatu we władzach związku z prowadzeniem działalności gospodarczej związanej bezpośrednio z realizacją przez ten związek zadań statutowych. Ponadto wprowadzono obowiązek corocznego sporządzania sprawozdania finansowego przez zarząd.

Osoba fizyczna lub prawna, będąca członkiem lub posiadająca udziały lub akcje w klubie sportowym będącym członkiem związku sportowego, nie może być członkiem, posiadać akcji lub udziałów albo być członkiem organów lub władz innego klubu sportowego uczestniczącego we współzawodnictwie sportowym w tym samym sporcie.

W projekcie zrezygnowano z nakładania na związek sportowy określonych zadań, jak to było w ustawie o sporcie kwalifikowanym. Przyjęto, że będzie miał wyłączne prawo do organizowania i prowadzenia współzawodnictwa o tytuł „Mistrza Polski” i „Puchar Polski”. Będzie ustanawiał reguły sportowe, organizacyjne i dyscyplinarne we współzawodnictwie sportowym, powoływał kadrę narodową oraz organizował jej przygotowania do igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich, mistrzostw świata lub Europy.

Nadzór nad działalnością związków będzie należał w dalszym ciągu do ministra sportu. Nowym rozwiązaniem jest wyposażenie ministra w uprawnienia do żądania udostępniania wszelkich dokumentów oraz udzielenia wyjaśnień dotyczących działalności związku. Władze związku zobowiązano ponadto do przedkładania ministrowi wszelkich zmian w statucie związku niezwłocznie po ich uchwaleniu. W projekcie ustawy zapisano, że minister, w sytuacji gdy działalność związku jest niezgodna z prawem, będzie miał uprawnienia do udzielania władzom związku upomnienia, zawieszenia wykonania decyzji władz związku, skierowania wniosku do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu i cofnięcia zgody na utworzenie związku sportowego.

Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski będą ustalać składy reprezentacji w porozumieniu z ministrem ds. sportu. Taki wymóg jest podyktowany faktem, że szkolenie zawodników reprezentacji jest finansowane ze środków publicznych.

Zgodnie z projektem, tworzenie warunków, zwłaszcza organizacyjnych, sprzyjających rozwojowi sportu jest zadaniem własnym jednostek samorządu terytorialnego. Klub sportowe, niezależnie od ich formy prawnej, będą mogły ubiegać się o dotacje celowe (warunkiem jest by klub działał nie w celu osiągnięcia zysku). Nowością jest możliwość kapitałowego uczestniczenia gminy w klubie sportowym działającym w formie spółki kapitałowej.

Projekt ustawy wprowadza też wiele zmian w innych regulacjach, m.in. w ustawach: o Policji, Kodeksie karnym, ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Szczególne znaczenie mają zmiany w Kodeksie karnym, które służą likwidacji nasilających się w ostatnim czasie negatywnych zjawisk we współzawodnictwie sportowym (korupcja, nieuczciwe zachowania mogące wpływać na wynik zawodów sportowych, stosowanie dopingu).

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości