Wiadomości

Projekt ustawy o sieci szpitali

Opublikowany: cze 26, 12:47

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o sieci szpitali, przedłożony przez ministra zdrowia.

Rząd proponuje, aby do sieci były włączone szpitale, których działalność jest niezbędna do zagwarantowania bezpieczeństwa zdrowotnego ludności poszczególnych województw i kraju. Szpital włączony do sieci, oprócz udzielania rutynowych świadczeń zdrowotnych, będzie podejmował wszelkie niezbędne działania na wypadek katastrof, awarii technicznych czy epidemii.

Poprzez utworzenie sieci szpitali pacjenci będą mieli większy dostęp do świadczeń zdrowotnych wysokiej jakości. Struktura opieki szpitalnej i jej potencjał diagnostyczno-leczniczy zostanie dostosowana do realnych uwarunkowań demograficznych i epidemiologicznych. Przygotowana koncepcja sieci ma przyczynić się także do lepszego zarządzania środkami publicznymi w ochronie zdrowia.

W projekcie ustawy określono kryteria, które będą musiały spełnić szpitale, aby zostać włączone do sieci. Będą ją tworzyć zwłaszcza te placówki, które m.in. zapewniają kompleksową opiekę nad pacjentem, udzielają świadczeń wysokospecjalistycznych, realizują zadania związane z ratownictwem medycznym, realizują zadania z zakresu obronności i bezpieczeństwa zdrowotnego państwa, uczestniczą w kształceniu kadr medycznych oraz prowadzą badania naukowe. Jeżeli chodzi o zapewnienie w województwie opieki medycznej kryterium wyboru oparte będzie m.in. na optymalnej liczbie łóżek odpowiadających potrzebom na danym terenie. Liczbę łóżek w województwie określi minister zdrowia, biorąc pod uwagę prognozowaną liczbę hospitalizacji na 10 tys. mieszkańców, średni czas hospitalizacji oraz stopień wykorzystania łóżek.

O tym, które placówki znajdą się w sieci, zdecyduje ostatecznie minister zdrowia. Wcześniej jednak zasięgnie w tej sprawie opinii Krajowej oraz Regionalnej Rady ds. Szpitali. W skład Krajowej Rady ds. Szpitali wejdą przedstawiciele ministra zdrowia, MON, MSWiA, organizacji zrzeszających podmioty tworzące szpitale oraz Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Jej kadencja będzie trwać 5 lat, a przewodniczącym zostanie osoba reprezentująca ministra zdrowia.

Regionalne rady ds. szpitali, jak przewiduje projekt ustawy, powstaną przy każdym wojewodzie. Do najważniejszych zadań będzie należało sporządzanie 5-letnich projektów planów opieki szpitalnej w danym regionie. Projekty planów będą opiniowane przez Radę Krajową i przedkładane do zatwierdzenia ministrowi zdrowia.

Opinie rad będą potrzebne także przy kwalifikowaniu oddziałów szpitali ujętych w sieci na trzy poziomy referencyjne: podstawowy, rozszerzony i wysokospecjalistyczny. O włączeniu oddziału do jednego z trzech wymienionych poziomów zdecydują m.in. możliwości diagnostyczno-lecznicze, kwalifikacje personelu i wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną, zakres i rodzaj udzielanych świadczeń, w tym wysokospecjalistycznych, możliwości kształcenia kadr medycznych oraz prowadzenie badań naukowych.

Obowiązkiem szpitali sieciowych będzie prowadzenie wewnętrznego systemu zarządzania jakością wykonywanych świadczeń. Jakość udzielnych świadczeń zdrowotnych będzie podlegała także ocenie zewnętrznej prowadzonej przez Narodowy fundusz Zdrowia. Natomiast ich sytuacja ekonomiczno-finansowa (zyskowność, płynność, efektywność i zadłużenie) będzie monitorowana przez wojewodę.

W projekcie ustawy uregulowano również zagadnienia związane z działaniami osłonowymi dla pracowników szpitali, które starają się o włączenie do sieci. Będzie to dotyczyło tych placówek, w których konieczne będą zmiany restrukturyzacyjne (podniesienie kwalifikacji personelu lub konieczność redukcji personelu). W tej sytuacji rząd proponuje możliwość zrefundowania całości albo części kosztów kursów i szkoleń specjalistycznych oraz pokrycie części kosztów odpraw dla pracowników. Przepisy te będą miały również zastosowanie do pracowników szpitala, któremu odmówiono włączenia do sieci lub podmiot go tworzący podjął decyzję o jego likwidacji.

Rząd proponuje, aby ustawa zaczęła obowiązywać od 1stycznia 2008 r., a pierwsze wnioski o włączenie szpitali do sieci były składane do 31 maja przyszłego roku.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości