Wiadomości

Projekt ustawy o ratyfikacji Konwencji Sztokholmskiej w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych

Opublikowany: kwi 1, 14:00

Związanie Polski Konwencją Sztokholmską jest umotywowane tym, że jej postanowienia są zgodne z rządowymi priorytetami polityki ochrony środowiska. Ponadto potrzeba jej ratyfikowania wynika z zapisów Traktatu Akcesyjnego, zgodnie z którymi nowe państwa członkowskie powinny przystąpić do konwencji zawartych przez dotychczasowych członków UE i Wspólnotę Europejską. Ratyfikacja Konwencji umocni znaczenie Polski, sytuując nasz kraj jako wiodący w sprawach ochrony środowiska w grupie państw Europy Środkowej i Wschodniej.

Zapisy Konwencji Sztokholmskiej służą ochronie środowiska i zdrowia ludzi przed 12 trwałymi zanieczyszczeniami organicznymi (TZO). Substancje te charakteryzują się dużą toksycznością, dobrą rozpuszczalnością w tłuszczach i podlegają biokumulacji, dlatego są poważnym zagrożeniem dla ludzi oraz środowiska naturalnego. Konwencja przewiduje:

  • utrzymanie przyjętych ograniczeń w produkcji TZO oraz doprowadzenie do pełnego zakazu ich stosowania,
  • unieszkodliwienie zarówno zapasów, jak i odpadów zawierających TZO,
  • ograniczenie ich emisji i uwolnień z niezamierzonej produkcji,
  • monitoring i kontrola ich występowania w środowisku.

Konwencja Sztokholmska została przyjęta w 2001 r. i obowiązuje od maja 2004 r. Podpisało ją 152 sygnatariuszy, a ratyfikowało 147 państw i Wspólnota Europejska. Kilka państw członkowskich UE, w tym Polska, nie ratyfikowało Konwencji.
Obecnie Polska spełnia formalnie wszystkie postanowienia Konwencji i nie ma aktualnie żadnych przeszkód, by rząd nie ratyfikował jej zapisów. Wdrożone normy przewidziane w dyrektywach unijnych oraz obowiązujące przepisy prawa krajowego dotyczące ograniczenia negatywnego oddziaływania TZO są bardziej restrykcyjne niż te zapisane w Konwencji, ponadto w Polsce stosuje się od wielu lat substancje i preparaty, które nie zawierają trwałych zanieczyszczeń organicznych.

Źródlo: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości