Wiadomości

Projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym

Opublikowany: lip 31, 12:34

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, przedłożony przez ministra gospodarki.

Przygotowane przez rząd rozwiązania prawne mają przede wszystkim zwiększyć udział prywatnych inwestorów w projektach infrastrukturalnych. Przyjęto zasadę, że partnerstwo służyć ma wykonywaniu zadań publicznych i będzie stosowane wówczas, gdy okaże się ono korzystniejsze dla interesu publicznego niż wykonywanie tych zadań przez sam podmiot publiczny.

Głównym zamierzeniem nowej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym jest wprowadzenie przejrzystych wymagań stawianych podmiotom zamierzającym realizować przedsięwzięcia w tej formule. Obowiązująca ustawa z 2005 r., ze względu na trudne do zrealizowania obowiązki dotyczące skomplikowanych procedur wstępnych oraz z powodu braku przepisów zabezpieczających interesy obu stron, jest martwa.

Zgodnie z proponowanymi przepisami nie będzie wymogu wykonywania części uciążliwych analiz w przypadku niedużych projektów do 211 tys. euro oraz robót budowlanych do 5 278 tys. euro. Jasno określono, co zyskuje strona publiczna (korzyści dla interesu publicznego), a co prywatna (wynagrodzenie). Określono również, jak powinny być ukształtowane warunki umowy, by interesy obu stron były równo zabezpieczone. Wskazano też, jak podzielić ryzyko między podmiot publiczny a partnera prywatnego, aby realizacja przedsięwzięcia nie powiększała długu publicznego.

Ponadto nowa ustawa poszerza zakres wykonywanych przedsięwzięć realizowanych w formule PPP o inwestycje budowlane, konserwację zabytków, badania naukowe, przedsięwzięcia oświatowe i edukacyjne. Dopuszcza także inwestycje służące wykonywaniu zadań publicznych, które nie są związane z obowiązkiem świadczenia usług. Projekt ustawy określa także, inny niż obecnie, katalog podmiotów publicznych. Zaliczono do nich podmioty państwowe i samorządowe przedsiębiorstwa, banki i spółki handlowe, a także te podmioty zagraniczne, które nie są prywatne.

Wdrożenie partnerstwa publiczno-prywatnego powinno przyczynić się do przyspieszenia procesów inwestycyjnych i do finansowania projektów infrastrukturalnych z innych źródeł niż tylko publiczne. Ponadto, koszt realizacji projektu w ramach partnerstwa może być znacznie niższy niż w przypadku finansowania ze środków publicznych. Dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu może zwiększyć się również wykorzystanie środków unijnych, gdyż dopuszczono możliwość współfinansowania przedsięwzięć m.in. z funduszy Unii Europejskiej.

Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że wprowadzenie nowych przepisów umożliwi zawarcie umów na sumę 4-5 mld zł rocznie, a oszczędności z tego tytułu dla finansów publicznych osiągną wartość ok. 400 mln zł.

W nowej ustawie o PPP wykorzystane zostały m.in. doświadczenia brytyjskie, gdzie partnerstwo funkcjonuje od ponad 20 lat. Inwestycje rosną tam o ok. 10 proc. rocznie, tyle samo wynoszą oszczędności budżetowe.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości