Wiadomości

Projekt ustawy o odpadach wydobywczych

Opublikowany: sty 15, 14:48

Projekt ustawy określa zasady wydobywania i składowania odpadów wydobywczych oraz procedury uzyskiwania zezwoleń na prowadzenie takiej działalności. Do tej pory, masy ziemne i skalne powstałe m.in. w wyniku wydobywania kopalin nie podlegały przepisom ustawy o odpadach.

Wytwórca odpadów zostanie zobowiązany do stosowania takich sposobów poszukiwania i wydobywania rud i innych kopalin, które zapobiegną lub zminimalizują ilość odpadów oraz ograniczą ich negatywne oddziaływanie na środowisko oraz zdrowie i życie ludzi.
Projekt ustawy zakłada, że wytwórcy, przed rozpoczęciem prac, będą musieli opracować program gospodarowania odpadami wydobywczymi. Te, których nie uda się powtórnie wykorzystać będą unieszkodliwiane w specjalnie przeznaczonych do tego obiektach. Osoba prowadząca taki obiekt będzie musiała przedstawić ich wpływ na środowisko oraz określić prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych wypadków. Na terenie unieszkodliwiania będzie prowadzony monitoring, który obejmie badanie stopnia zanieczyszczenia wód powierzchniowych i podziemnych oraz powietrza.

Odpady niebezpieczne będą unieszkodliwiane jedynie w obiektach posiadających kategorię „A”. W przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa, właściciel obiektu będzie zobowiązany do niezwłocznego zawiadomienia straży pożarnej oraz wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Będzie musiał także wprowadzić w życie wewnętrzny plan operacyjno–ratowniczy.

Rząd proponuje, aby wytwórcy oraz podmioty prowadzące obiekty unieszkodliwiania odpadów wydobywczych uzyskiwali od marszałka województwa zezwolenie na prowadzenie działalności, jak również na jej zakończenie. Posiadacz odpadów prowadzący obiekt unieszkodliwiania będzie musiał posiadać odpowiednie środki finansowe, które zabezpieczą m.in. przeprowadzenie rekultywacji terenu składowiska odpadów.

Źródło: www.premier .gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości