Wiadomości

Projekt ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju

Opublikowany: gru 3, 12:44

W projekcie ustawy zawarto przepisy, które tworzą lepsze warunki prawne do efektywnego wykorzystywania potencjału Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Umożliwi mu to skuteczne wdrażanie polityki innowacyjnej państwa opartej na otwartości, konkurencyjności i przejrzystości. Centrum ma skupiać naukowców, przedsiębiorców i przedstawicieli administracji rządowej.

Zgodnie z projektem, przedsiębiorcy będą mogli starać się o środki finansowe oferowane przez Centrum. Zlikwidowane zostaną ograniczenia dla firm ubiegających się o granty z NCBiR. Dotychczas o te środki mogły się starać przedsiębiorstwa, które rocznie na badania i rozwój przeznaczały przynajmniej 400 tys. euro. Kolejnym ułatwieniem ma być zniesienie monopolu Skarbu Państwa na własność intelektualną, powstałą w wyniku działań finansowanych przez Centrum. Sprawy własności mają być regulowane w umowach zawieranych przez NCBiR z wykonawcami projektu. W przypadku prac rozwojowych dotyczących bezpieczeństwa i obronności państwa prawo własności intelektualnej zachowa Skarb Państwa.

Centrum – zgodnie z projektem ustawy – będzie realizowało uchwalany przez rząd krajowy program badań, ma także finansować i zarządzać wszystkimi badaniami o charakterze stosowanym (aplikacyjnym). Zasadą działania NCBiR ma być pełna transparentność podejmowanych decyzji finansowych. Chodzi o udział przedsiębiorców, zarówno w ogłaszanych konkursach, jak i w finansowaniu niektórych zadań Centrum, który obecnie jest zdecydowanie za niski w porównaniu z krajami najwyżej rozwiniętymi.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju funkcjonuje od 2007 r. Powołano je do finansowania badań stosowanych, mających strategiczne znaczenie dla rozwoju Polski i jej bezpieczeństwa. Jego działalność ma poprawić konkurencyjność badań naukowych i prac rozwojowych o charakterze strategicznym, a jednocześnie zapewnić wzrost ich skuteczności wdrożeniowej. Nowe rozwiązania umożliwią także budowę silniejszych powiązań nauki z gospodarką.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości