Wiadomości

Projekt ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów

Opublikowany: kwi 24, 11:05

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, przedłożony przez ministra środowiska.
Projekt ustawy określa system kontrolowania procesu przesyłania odpadów przeznaczonych do odzysku lub unieszkodliwienia. Przepisy dotyczą organizacji przemieszczania odpadów na terenie Polski oraz poza granicami kraju. Zmiany związane są z procesem międzynarodowego przemieszczania odpadów, a system kontroli, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, obejmuje przesył odpadów w obrębie UE i poza nią.

Instytucją odpowiedzialną za wydawanie i cofanie zezwoleń na przewóz, wywóz i tranzyt odpadów oraz kontrolę tego procesu będzie Główny Inspektor Ochrony Środowiska (GIOŚ). Do jego kompetencji będzie należało również wydawanie zezwoleń wstępnych dla instalacji odzysku odpadów. GIOŚ będzie prowadził rejestr zgłoszeń i decyzji dotyczących międzynarodowego przemieszczania odpadów. Ma on zawierać informacje m.in. o zgłaszających wysyłkę odpadów i ich odbiorcach oraz rodzaje przemieszczanych odpadów.

Rozszerzono listę służb upoważnionych do kontroli transportu odpadów na terenie Polski. Takie prawo, zgodnie z projektem ustawy, uzyskają Straż Graniczna, Służba Celna oraz Inspekcja Transportu Drogowego. Wyznaczone zostaną również przejścia graniczne, przez które będą przewożone odpady.

Ponadto projekt ustawy określa sposoby ustanawiania gwarancji finansowych w przypadku wywozu odpadów z Polski do innych krajów oraz procedur zwrotu odpadów nielegalnych.

W projekcie zaproponowano kary pieniężne za naruszenie przepisów dotyczących międzynarodowego przemieszczania odpadów. Na przykład, odbiorca odpadów sprowadzonych nielegalnie może być ukarany karą od 15 do 50 tys. zł. Pieniądze, które trafią do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, umożliwią m.in. zagospodarowanie odpadów nielegalnie sprowadzonych do Polski. Karą do 3 lat pozbawienia wolności zagrożone będzie niewłaściwe postępowanie z odpadami zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób lub skutkujące zniszczeniem środowiska.

Przygotowany projekt ustawy zawiera przepisy dostosowujące polskie prawo do wspólnotowego. Ustawa ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę z 2004 r. o międzynarodowym obrocie odpadami.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości