Wiadomości

Projekt ustawy o gospodarowaniu składnikami mienia ruchomego Skarbu Państwa, ich pozyskiwaniu oraz o Agencji Uzbrojenia

Opublikowany: gru 11, 08:57

Projekt przewiduje utworzenie Agencji Uzbrojenia (AU). Nowa instytucja będzie odpowiedzialna za pozyskiwanie uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla wojska, zgodnie ze standardami NATO i Unii Europejskiej. Zajmie się także zbywaniem majątku ruchomego, niepotrzebnego Siłom Zbrojnym RP, a więc zbędnego sprzętu i uzbrojenia.

Pozyskiwanie uzbrojenia i sprzętu wojskowego będzie poprzedzane analizą potrzeb wojska oraz potencjału przemysłu krajowego i rynków światowych. Ma być także realizowane na podstawie możliwości nabycia tego uzbrojenia i sprzętu z pełnym pakietem logistycznym, obejmującym m.in. serwisowanie, dostawy części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych. Przewiduje się, że Agencja będzie także kupowała paliwo, umundurowanie, leki i żywność na zapasy mobilizacyjne.
AU ma działać w imieniu i na rzecz Skarbu Państwa, reprezentowanego przez ministra obrony narodowej. Pozwoli to Agencji na gospodarowanie, w tym sprzedaż mienia niewykorzystanego, bez konieczności przejmowania go na stan. Nie będzie potrzebne tworzenie i prowadzenie dodatkowej ewidencji tego mienia, co pozwoli na niepowoływanie oddziałów terenowych Agencji Uzbrojenia.

Zgodnie z projektem, Agencja Uzbrojenia będzie państwową osobą prawną, podległą ministrowi obrony narodowej. Umożliwi to Agencji sprawniejsze zaopatrywanie Sił Zbrojnych RP, a przede wszystkim pozwoli jej zawierać kontrakty z podmiotami krajowymi i zagranicznymi.

Projekt zakłada, że minister obrony narodowej będzie kierował działalnością Agencji za pośrednictwem prezesa. Przewiduje też, że w AU zatrudnionych zostanie część pracowników Agencji Mienia Wojskowego, a także żołnierze zawodowi i pracownicy cywilni MON z Departamentu Zaopatrywania Sił Zbrojnych, Departamentu Polityki Zbrojeniowej oraz Biura Analiz Rynku Uzbrojenia.

Jeśli chodzi o przeprowadzanie zamówień na potrzeby wojska, projekt przewiduje korzystanie z przepisów Kodeksu cywilnego i ustawy Prawo zamówień publicznych.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości