Wiadomości

Projekt ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych

Opublikowany: mar 10, 13:35

Projekt ustawy zakłada, że 1 lipca 2009 r. zostanie utworzonych siedem funduszy promocji produktów rolno-spożywczych. Będą to fundusze promocji: mleka; mięsa wieprzowego; mięsa wołowego, końskiego i owczego; ziarna zbóż i przetworów zbożowych; owoców i warzyw; mięsa drobiowego; ryb. Ich głównym zadaniem będzie wspieranie wzrostu spożycia i promocji tych produktów na rynku krajowym i światowym. Fundusze powinny także przyczynić się do poprawy jakości wytwarzanych wyrobów i tworzenia silnych grup producenckich.
Z funduszy będzie finansowane m.in.: informowanie o jakości i cechach produktów, w tym ich zaletach; promowanie spożycia; udział w wystawach i targach; badania rynkowe dotyczące spożycia; badania naukowe i prace rozwojowe mające na celu poprawę jakości produktów i ich przetworów (na te zadania przewiduje się 90 proc. środków); szkolenia producentów i przetwórców; działalność krajowych organizacji branżowych (10 proc. środków).

W projekcie ustawy określono także stawki wpłat na te fundusze. Ich wysokość będzie wynosić ok. 0,1 proc. średniej ceny rynkowej danego produktu. Jest to rozwiązanie przejęte z Funduszu Promocji Mleczarstwa. Wpłat tych będą dokonywać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w danej branży. Środki finansowe funduszy będą gromadzone na wyodrębnionym dla każdego z nich rachunku Agencji Rynku Rolnego (ARR).

Zgodnie z projektem, prezes ARR będzie m.in. dysponował środkami funduszy na podstawie uchwał komisji zarządzających. Będą one powoływane do zarządzania funduszami, a w ich składzie znajdą się przedstawiciele danej branży. Zadaniem komisji będzie m.in. ustalanie planu finansowego funduszu i zasad gospodarowania jego środkami. Prezes Agencji będzie także zapewniał funduszom obsługę prawną i techniczno-biurową, sporządzał sprawozdania z wykonania przez nie planu finansowego. Koszty związane z realizacją przez ARR zadań administracyjnych będą pokrywane ze środków funduszy. Wysokość tych kosztów nie może przekroczyć 3,5 proc. rocznych wpływów na poszczególne fundusze.

Ustawa umożliwi także pozyskanie środków z Unii Europejskiej. Chodzi o możliwość łączenia pieniędzy z funduszy promocji ze środkami dostępnymi w ramach mechanizmu (WPR) „Wsparcie działań promocyjnych i informacyjnych na rynkach wybranych produktów rolnych”, co zapewni szerszy strumień środków na działania promocyjne i informacyjne.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości