Wiadomości

Projekt ustawy o finansowaniu nauki

Opublikowany: gru 2, 23:12

Projekt ustawy wprowadza nowy model finansowania nauki, w którym środki finansowe przeznaczane na badania będą sukcesywnie wzrastać, a sposób ich wydawania będzie zależeć od osiągnięć badawczych.

Zaproponowany model przekazywania środków finansowych odpowiada standardom światowym, w których badania finansowane są z kilku źródeł. Chodzi o Narodowe Centrum Nauki, będące instytucją niezależną merytorycznie od decyzji politycznych oraz o Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, prowadzące konkursy dla nauk aplikacyjnych. Projekt ustawy gwarantuje coroczne przekazywanie tym instytucjom większej części środków, tak aby do 2015 r. osiągnąć poziom 50 proc. nakładów z budżetu nauki, przeznaczanych na konkretne projekty realizowane w drodze konkursów.

Założono również powołanie nowego ciała opiniodawczego przy ministrze nauki – Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych. Będzie on oceniać jednostki naukowe według standardów i zasad oceny uznanych na świecie. Pozwoli to na rzeczywiste powiązanie wysokości finansowania z jakością prowadzonych prac badawczych. W wyniku oceny jednostki naukowe będą klasyfikowane do jednej z trzech kategorii: A – poziom wiodący w skali kraju, B – poziom akceptowalny z rekomendacją wzmocnienia działalności naukowej oraz C – poziom niezadowalający. Najsłabsze ośrodki (ocena C), nie otrzymają środków z dotacji. Tylko takie radykalne kroki pozwolą osiągnąć wysoką jakość badań.

Ponadto wprowadzono nowatorskie rozwiązania dotyczące naruszania zasad etyki w nauce. Prawomocne orzeczenia komisji dyscyplinarnych w przypadku złamania standardów etycznych będą uwzględniane przy przyznawaniu środków finansowych na badania naukowe i prace rozwojowe. Sprawy dotyczące naruszenia zasad etyki rozpatrywać będzie nowo powołana Komisja do spraw Etyki w Nauce działająca przy Polskiej Akademii Nauk.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości