Wiadomości

Projekt ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Opublikowany: paź 3, 09:24

Nowe przepisy przewidują, że ARiMR będzie udzielać wsparcia na inwestycje w rolnictwie i przetwórstwie produktów rolnych, podejmować działania na rzecz poprawy struktury agrarnej, szczególnie jeśli chodzi o tworzenie i powiększanie gospodarstw rodzinnych.

Zmiana zasad udzielania pomocy państwa dla rolnictwa i leśnictwa w przepisach wspólnotowych spowodowała konieczność nowego określenia zakresu zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do Agencji będzie także należeć wspieranie przedsięwzięć umożliwiających wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych po szkodach spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Będzie także wspomagać powstawanie
i rozwój grup producentów rolnych i ich związków oraz rolnictwo ekologiczne. Pomoże kształcić mieszkańców wsi w szkołach wyższych poprzez udzielanie poręczeń spłaty kredytów studenckich. Do jej zadań będzie należeć również wspieranie zbioru, transportu i unieszkodliwiania padłych owiec, kóz, świń, koni i bydła. Wsparciem będą obejmowane także zadania wynikające z polityki państwa dotyczącej rolnictwa i przetwórstwa produktów rolnych oraz Wspólnej Polityki Rolnej.

Agencja będzie wspierać te przedsięwzięcia w podobnych jak obecnie formach, tzn. poprzez dopłatę do odsetek od kredytów bankowych, gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów bankowych, finansowanie lub współfinansowanie. Przewidziano także wprowadzenie nowej formy pomocy, polegającej na częściowej spłacie kapitału kredytu.

Projekt zakłada, że podmiot, któremu pomoc publiczna zostanie udzielona na podstawie nowych przepisów, nie będzie mógł otrzymać na realizację tej samej inwestycji pomocy udzielanej z programów pomocowych współfinansowanych ze środków unijnych, np. Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006, SPO „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich na lata 2004-2006”, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W przypadku, gdy pomoc publiczna będzie pochodziła jedynie z krajowych programów na sfinansowanie tej samej inwestycji lub przedsięwzięcia, np. dopłaty do odsetek od kredytów inwestycyjnych, będzie wówczas podlegała kumulacji, a jej wartość nie może przekroczyć wielkości określonych w przepisach unijnych.

Zgodnie z nowym projektem ustawy, umarzanie, rozkładanie na raty i odraczanie terminu spłat obejmie wszystkie wierzytelności Agencji z tytułu udzielonej pomocy publicznej. Dotychczasowe przepisy obejmują jedynie zadłużenie Agencji dotyczące środków Funduszu Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa. Nie dotyczą natomiast wierzytelności jej należnych z tytułu pomocy udzielonej w ramach programów finansowanych z funduszy UE.
Nowe przepisy zastąpią wielokrotnie nowelizowaną ustawę z 29 grudnia 1993 r.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości