Wiadomości

Projekt ustawy Karta Polaka

Opublikowany: cze 12, 06:38

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy Karta Polaka, przedłożony przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Osoby polskiego pochodzenia, mieszkające w byłych republikach radzieckich, będą mogły ubiegać się o Kartę Polaka. Decyzję o jej przyznaniu, unieważnieniu lub o odmowie przyznania będzie podejmował konsul RP. Od jego decyzji będzie można się odwołać do nowo utworzonej Rady ds. Polaków na Wschodzie, funkcjonującej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Karta umożliwi łatwiejszy kontakt z Macierzą, zwłaszcza przez ułatwienia w korzystaniu z edukacji, kultury, transportu publicznego oraz uzyskiwaniu wiz. Przyczyni się do promowania kultury oraz tradycji polskiej oraz stanie się ważnym sygnałem, że Polska z należytą powagą traktuje mniejszość polską na Wschodzie.

Według propozycji rządu, Karta Polaka będzie umożliwiała ubieganie się o refundację lub zwrot kosztów długoterminowej wizy pobytowej wielokrotnego wjazdu do Polski. Będzie to szczególnie ważne po wejściu naszego kraju do strefy Schengen. Ponadto otrzymanie Karty będzie wiązało się z prawem do nauki w Polsce, m.in. w szkołach wyższych, na takich samych zasadach, jak obywatele polscy. Posiadacze Karty będą mogli także korzystać z 37 proc. ulgi w przejazdach kolejowych, z prawa do świadczeń opieki zdrowotnej w stanach nagłych oraz z możliwości bezpłatnego wstępu do muzeów państwowych.

Zgodnie z projektem ustawy, Kartę Polaka będzie można przyznać osobie, która spełni łącznie trzy warunki: wykaże swój związek z polskością, przynajmniej przez bierną znajomość języka polskiego oraz kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów; w obecności polskiego konsula złoży pisemną deklarację o przynależności do narodu polskiego; wykaże, że miała polskich przodków albo aktywnie działała w organizacjach polonijnych. Przyznanie Karty nie oznacza nabycia polskiego obywatelstwa ani stwierdzenia polskiego pochodzenia w rozumieniu odrębnych przepisów.

Ważność Karty określono na 10 lat, z możliwością jej przedłużania na taki sam okres.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości