Wiadomości

Projekt rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarskich niezbędnych do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych

Opublikowany: kwi 27, 08:57

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie specjalizacji lekarskich niezbędnych do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych, który został przekazany do uzgodnień zewnętrznych i konsultacji społecznych z terminem zgłaszania uwag do 21 maja 2010 roku.

Rozporządzenie określa wykaz specjalizacji lekarskich niezbędnych do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych, biorąc pod uwagę charakter i specyfikę chorób zawodowych. W proponowanym rozwiązaniu przyjęto, że uprawnienie do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych warunkuje posiadanie specjalizacji lekarskiej w określonej dziedzinie.

Orzecznictwo lekarskie w zakresie chorób zawodowych, będą wykonywali lekarze posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie:

1) medycyny pracy;
2) medycyny przemysłowej;
3) medycyny morskiej i tropikalnej;
4) medycyny lotniczej;
5) medycyny kolejowej;
6) medycyny transportu.

Natomiast w zakresie chorób zawodowych zakaźnych i pasożytniczych – lekarz specjalista chorób zakaźnych albo lekarz specjalista medycyny pracy lub medycyny przemysłowej, z uwzględnieniem opinii lekarza specjalisty chorób zakaźnych.
W odniesieniu do pracownika leczonego w warunkach szpitalnych z powodu wystąpienia ostrych objawów choroby, mogącej być chorobą zawodową, orzeczenia dokona zatrudniony w tej jednostce lekarz specjalista odpowiedniej dziedziny medycyny.

Jednostkami orzeczniczymi I stopnia w zakresie chorób zawodowych zakaźnych i pasożytniczych, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych ( Dz. U. Nr 105, poz. 869), są wojewódzkie ośrodki medycyny pracy albo przychodnie i oddziały chorób zakaźnych poziomu wojewódzkiego.

Zgodnie z art. 5 ustawy z 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. Nr 169, poz. 1414 oraz z 2009 r. Nr 42, poz. 337), projekt rozporządzenia został udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej.

Źródło: www.mz.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości