Wiadomości

Projekt rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą - skierowany do konsultacji

Opublikowany: maj 20, 08:49

Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall skierowała do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą.

Jego wydanie jest wyjściem naprzeciw potrzebom edukacyjnym środowisk Polaków poza granicami kraju w związku z dużą dynamiką procesów migracyjnych. Projekt rozporządzenia uwzględnia nową sytuację oraz postulaty zainteresowanych rodziców.

Zmiany zachodzące w sposobie nauczania dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą biorą pod uwagę fakt, że dzieci te zwykle realizują obowiązek szkolny w szkołach państw, na obszarze których mieszkają. Projekt rozporządzenia wprowadza również, nie ograniczając podstawowej formy nauczania poprzez uczęszczanie na zajęcia, możliwość realizowania obowiązku szkolnego poza szkołą (nauczanie domowe) lub możliwość kształcenia na odległość (nauczanie online) realizowaną przez Zespół Szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywających za Granicą z siedzibą w Warszawie.

Załącznikiem do rozporządzenia są ramy programowe kształcenia uzupełniającego dla szkolnych punktów konsultacyjnych, które zawierają podstawowe treści nauczania. Pozwoli to na podniesienie jakości nauczania, uwspólnienie podejścia, a jednocześnie nie pozbawi autonomii nauczycieli i szkół, które mogą dostosować ramy programowe do lokalnych potrzeb, możliwości i predyspozycji uczniów. Ramy programowe są efektem pracy grupy ekspertów i polskich nauczycieli z kilkunastu krajów w Europie i Ameryce.

Zawarte w projekcie rozwiązania pozwalają zachować kontakt z krajem ojczystym – jego językiem, kulturą, historią, wiedzą o współczesnej Polsce; ułatwiają integrację dzieci ze środowiskiem lokalnym; wprowadzają usprawnienia w funkcjonowaniu szkół, zespołów szkół i szkolnych punktów konsultacyjnych oraz poprawiają skuteczność wykorzystania środków przeznaczonych na kształcenie dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą.

Powyższe rozporządzenie pozwoli na zwiększenie efektywności systemu kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą od nowego roku szkolnego.

Źróło: www.men gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości