Wiadomości

Projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy Kodeks pracy

Opublikowany: kwi 23, 08:16

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy Kodeks pracy, który został przekazany do uzgodnień zewnętrznych z terminem zgłaszania uwag do 14 maja 2010 roku.

Projektowana regulacja, zmieniająca także ustawę z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, umożliwi w ramach badań okresowych, przeprowadzenie i objęcie obowiązkowymi badaniami diagnostycznymi pracujących kobiet w wieku 25-59 lat w celu wykrycia raka szyjki macicy oraz raka piersi u kobiet w wieku 50-69 lat.

Celem wprowadzanej regulacji jest zwiększenie wykrywalności zachorowań i obniżenie umieralności kobiet w Polsce na te nowotwory, a także:

1) zwiększenie odsetka wykrywanych stanów przedrakowych i nowotworów we wczesnym okresie rozwoju;
2) wyodrębnienie grup podwyższonego ryzyka wymagających badań częstszych, niż co 3 lata;
3) podniesienie poziomu świadomości społecznej, w kwestii badań profilaktycznych.

Realizacja tych badań w ramach badań okresowych pracowników doprowadzi do:

1) zwiększenia poziomu zgłaszalności kobiet pozostających w stosunku pracy na badania przesiewowe;
2) zwiększenia wykrywania zachorowań i obniżenia umieralności w Polsce;
3) identyfikacji grupy podwyższonego ryzyka rozwoju dla wymienionych wyżej nowotworów;
4) stopniowego obniżania kosztów leczenia i świadczeń socjalnych, udzielanych chorym z zaawansowanymi klinicznie nowotworami;
5) stopniowego zmniejszania osób korzystających ze świadczeń rentowych z tytułu zaawansowanej choroby nowotworowej;
6) zwiększenia odsetka leczonych z powodu stanów przedrakowych i wczesnych postaci klinicznych, w konsekwencji stworzenie możliwości powrotu do czynnego życia zawodowego i społecznego.

Ograniczenie zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy i raka piersi oznaczać będzie zbliżenie Polski do standardów europejskich pod względem jakości i skuteczności systemu aktywnych, populacyjnych badań profilaktycznych.

Zakłada się, że wprowadzenie obowiązku poddawania się badaniu cytologicznemu w ramach badań profilaktycznych pracowników spowoduje zdecydowany wzrost współczynnika wykrywalności stanów przedrakowych i wczesnych postaci klinicznych nowotworów. Proponowana regulacja jest wynikiem doświadczeń nabytych w ostatnim czasie przy próbach wdrażania różnego rodzaju badań skriningowych w Polsce, jak również wykorzystuje sprawdzone wzorce wykorzystywane skutecznie do walki z rakiem szyjki macicy w Europie.

Wprowadzenie tych badań spowoduje również, że stadia bardziej zaawansowane zostaną wcześniej wykryte i wyleczone, co przyczyni się do obniżenia ponoszonych wydatków związanych z leczeniem.

Wejście w życie nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy – Kodeks pracy spowoduje zmiany przepisów w tzw. „rozporządzeniach koszykowych”.

Projekt ustawy stosownie do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414 oraz z 2009 r. Nr 42, poz.337) – został udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia.

Nowotwory stanowią jeden z najpoważniejszych, co do skali i złożoności, problemów z punktu widzenia zdrowia publicznego w Polsce i w Unii Europejskiej. Zachorowalność na raka szyjki macicy w Polsce utrzymuje się wciąż na bardzo wysokim poziomie. Polska ma jedne z najwyższych współczynników zachorowalności a także najwyższy współczynnik śmiertelności na raka szyjki macicy wśród wszystkich państw stowarzyszonych w Unii Europejskiej. Wskaźnik zachorowalności na raka szyjki macicy w Polsce wynosi 18,1 przypadków w przeliczeniu na 100 tys. kobiet. Natomiast wskaźnik śmiertelności (stosunek liczby zgonów do liczby zachorowań), wynosi 55%. Kraje, które wcześniej objęły badaniami cytologicznymi praktycznie całą populację kobiet, osiągnęły już wskaźniki jednocyfrowe. Każdego roku notuje się w naszym kraju około 3,5 tys. nowych zachorowań i blisko 2 tys. zgonów spowodowanych rakiem szyjki macicy. Podobna sytuacja występuje w epidemiologii raka piersi z tym, że poziom zachorowalności jest czterokrotnie wyższy niż w przypadku raka szyjki macicy, natomiast mniejsza jest śmiertelność na raka piersi (ok. 38%). Badania wykazały, że w grupie kobiet w wieku powyżej 50 roku życia, które miały wykonywane badania mammograficzne, co rok lub co dwa lata, nastąpiło zmniejszenie umieralności o 25-30%.

Źródło: www.uzp.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości