Wiadomości

Projekt nowelizacji ustawy o Specjalnych Strefach Ekonomicznych

Opublikowany: wrz 1, 14:25

Zniesienie ograniczeń terytorialnych stref oraz łatwiejszy dostęp do gruntów Agencji Nieruchomości Rolnych to najważniejsze z proponowanych zmian w projekcie nowelizacji ustawy o Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE) przygotowanym przez Ministerstwo Gospodarki.

MG ocenia, że zniesienie limitu wielkości obszarów SSE pozwoli na utrzymanie obecnego tempa napływu nowych inwestycji. Resort przewiduje przy tym, że całkowity obszar stref nie przekroczy 20 tys. ha.

Przekazanie SSE zarządu nad gruntami stanowiącymi własność ANR ma skrócić długie procedury towarzyszące przekazywaniu strefom terenów przez Agencję. Zarządy SSE muszą jednak przestrzegać przepisów o gospodarce nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa w zakresie wyceny, podziału i sprzedaży tych nieruchomości oraz oddawania ich w posiadanie zależne.

Najważniejsze zmiany zapisane w projekcie to:

  • Rada Ministrów będzie określać kryteria obejmowania gruntów prywatnych statusem specjalnej strefy ekonomicznej;
  • Zniesienie limitu wielkości obszarów stref, który obecnie wynosi 12 tys. ha;
  • Przyznanie strefom zarządzania terenami należącymi do Agencji Nieruchomości Rolnych;
  • Zakaz łączenia funkcji członka zarządu strefy z zatrudnieniem u przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą na terenie danej strefy;
  • Uściślenie warunków zezwolenia na działanie w SSE oraz możliwość zmiany warunków zezwolenia;
  • Przyznanie marszałkom województw, w miejsce wojewodów, opiniowania wniosków o zmianę granic stref.

Firmy widzą w SSE atrakcyjny instrument wsparcia. Przede wszystkim dlatego, że mogą skorzystać z udzielanej w strefach pomocy publicznej. Pomoc państwa to także ważny argument przy podejmowaniu przez inwestorów zagranicznych decyzji o lokowaniu produkcji w Polsce. MG szacuje, że w ciągu roku, przy obecnej koniunkturze, 1000 ha strefy może dać zatrudnienie nawet 24 tys. osób. W ostatnich 10 latach w SSE powstało 146 tys. miejsc pracy.

Nowelizacja znajduje się obecnie w konsultacjach międzyresortowych.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości