Wiadomości

Priorytety polityki gospodarczej rządu

Opublikowany: lis 26, 14:28

„Do 2011 r. rząd chce obniżyć dług publiczny o 4-7 pkt. proc”. – poinformował w poniedziałek Minister Finansów Jan Vincent-Rostowski na swojej pierwszej konferencji prasowej.

Konferencja dotyczyła priorytetów polityki gospodarczej rządu w perspektywie średniookresowej. W konferencji wzięły również udział: Sekretarz Stanu Elżbieta Suchocka-Roguska oraz Podsekretarz Stanu Katarzyna Zajdel-Kurowska.

„Jest to wyraz roztropności, z jaką mamy zamiar podchodzić do kwestii finansów publicznych (...) kluczową rzeczą jest przekazać finanse państwa naszym następcom w dużo lepszej kondycji niż odziedziczyliśmy”. Według Ministra priorytetami dla rządu są: poza obniżeniem deficytu, redukcja obciążeń fiskalnych, prywatyzacja, liberalizacja gospodarki, przygotowanie Polski do wejścia do strefy Euro, wzrost wydatków rozwojowych i uzasadnionych wydatków socjalnych. „Obniżenie obciążeń fiskalnych pozwala na szybszy wzrost gospodarczy, szybszy wzrost gospodarczy pozwala na wzrost dochodów budżetu przy niższych obciążeniach podatkowych i wobec tego umożliwia wzrost wydatków rozwojowych i socjalnych”. Minister Finansów poinformował, że rząd pracuje nad wygospodarowaniem środków na podwyżki dla nauczycieli oraz zmniejszeniem deficytu budżetowego – „Będziemy to robili jedynie przez obniżenie tempa wzrostu wydatków, a nie cięcia.”

Minister Jan Vincent-Rostowski, chcąc podkreślić, że nie zmienia się dobrych propozycji poprzedniego rządu, tylko po to by pokazać, że były złe, zapowiedział obniżenie składki rentowej od 2008 r., oraz wprowadzenie nowych stawek podatkowych w 2009 r. według ustaw przegłosowanych przez poprzedni Sejm.
Odpowiadając na pytanie dziennikarza o podatek od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki) Minister Finansów poinformował, że nie zostanie on zniesiony od 2008 r., ale rząd będzie zastanawiał się nad takim rozwiązaniem w przyszłości.

Źródło: www.mf.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości