Wiadomości

Prezydent popisał ustawę o systemie powiadamiania ratunkowego

Opublikowany: sty 2, 14:10

Ustawa zacznie obowiązywać 1 stycznia 2014 r. A od wczoraj każde zgłoszenie na numer 112 odbierane jest w Polsce w profesjonalnych centrach powiadamiania ratunkowego. Zakończył się więc bardzo ważny etap wdrażania jednolitego systemu powiadamiania ratunkowego.

Podpisana przez prezydenta 19 grudnia ustawa tworzy podstawy prawne sprawnie działającego, jednolitego systemu obsługi zgłoszeń na numer 112 i inne numery alarmowe. To model operatorski oparty na centrach powiadamiania ratunkowego (CPR). Minister Administracji i Cyfryzacji odpowiada za organizację i koordynację funkcjonowania systemu, a wojewodowie odpowiadają za tworzenie centrów. Dzięki temu możliwe jest ustalania jednolitych standardów działania (obsługi zgłoszeń alarmowych, i warstwy teleinformatycznej), a także lokalnych uwarunkowań i potrzeb – bo uwzględniona jest rola wojewody.

Zatrudnieni w CPR operatorzy numerów alarmowych obsługują zgłoszenia alarmowe kierowane do numeru 112, a w przyszłości również numerów 997, 998, 999 oraz – na zasadzie dobrowolności – innych numerów. Przyjęte i obsłużone w CPR zgłoszenie jest następnie przekazywane do służb ratunkowych, które na podstawie otrzymanych informacji decydują o rodzaju wysyłanej na miejsce zdarzenia pomocy.

Źródło: www.mac.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości