Wiadomości

Prezydent podpisał ustawę otwierającą dostęp do pierwszych 51 zawodów

Opublikowany: lip 24, 17:56

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dzisiaj przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Ustawa ułatwia dostęp do 51 zawodów w tym m.in. do zawodów adwokata, radcy prawnego, notariusza i komornika. Znosi też ograniczenia w dostępie do zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości.

Podpisana dziś ustawa otwierająca dostęp do 51 zawodów. To pierwszy z trzech etapów legislacyjnych procesu deregulacji. Druga transza 25 czerwca 2013 r. została przyjęta przez Radę Ministrów rząd i niebawem będzie przedmiotem prac Sejmu, trzecia pod koniec czerwca została skierowana do konsultacji społecznych i międzyresortowych. W sumie dzięki deregulacji ułatwiony ma zostać dostęp do prawie 246 zawodów.

Deregulacja przyniesie szereg pozytywnych zmian, takich jak:

  • więcej pracy dla młodych – większa dostępność do atrakcyjnych, ale obecnie zamkniętych profesji,
  • spadek cen, wzrost jakości usług – to naturalny efekt większej konkurencji na dotychczas regulowanych, a w niektórych przypadkach nawet zamkniętych rynkach,
    ograniczenie biurokracji – uchylenie szeregu państwowych egzaminów czy obowiązko­wego wpisu do rejestrów – to uwolnienie wielu etatów w polskich urzędach, które do tej pory tylko tym się zajmowały,
  • spadek kosztów dla przedsiębiorców – ograniczenie kosztów stałych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, m.in. opłat za obowiązkowe szkolenia, kursy.

Podpisana dzisiaj ustawa wchodzi w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia z wyjątkiem np. regulacji dot. pracowników ochrony fizycznej, pośredników i zarządców nieruchomości, przewodników turystycznych i pilotów, detektywów, które mają wejść w życie 1 stycznia 2014 r.

Źródło: www.ms.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości