Wiadomości

Prezydencja w czasach potopu: Szwecja u steru UE

Opublikowany: lip 3, 08:37

Szwecja przejmuje w tym tygodniu przewodnictwo w Unii Europejskiej. Rozmawialiśmy z Cecilią Malmström, szwedzką minister Spraw Europejskich. Rośnie bezrobocie w Europie, pogłębia się kryzys gospodarczy. Szwecja będzie musiała stawić czoła tym problemom. Należy także znaleźć międzynarodowe porozumienie ekologiczne, które zastąpi protokół z Kioto zanim w grudniu upłynie ostateczny termin obowiązywania umowy o redukcji emisji CO2.

Niebezpieczeństwo gospodarcze i klimatyczne

Cecilia Malmström powiedziała, iż: “doświadczamy najpoważniejszego kryzysu gospodarczego współczesnych czasów”. Dodatkowo oczekuje się wzrostu bezrobocia w Unii Europejskiej tej jesieni.

“Musimy obecnie zmierzyć się z największym wyzwaniem naszych czasów – zapobiec kryzysowi klimatycznemu. Te sprawy dotkną każdego z nas. Wszyscy dostrzegamy, że potrzeba współpracy europejskiej na tej płaszczyźnie nigdy nie była ważniejsza. Mam nadzieje, że podczas szwedzkiej prezydencji uda się przezwyciężyć negatywny wpływ kryzysu gospodarczego, a UE będzie kontynuowała prace nad programem klimatycznym”. Istnieje także nadzieja, ze powstanie nowa umowa międzynarodowa dotycząca klimatu podczas zbliżającego się kopenhaskiego szczytu Narodów Zjednoczonych w grudniu tego roku.

Posłanka ministrem?

41-letnia Cecilia Malmström w latach 1999-2006 była posłanką do Parlamentu Europejskiego z ramienia grupy Liberałów i Demokratów. Zajmowała stanowisko ministra po szwedzkich wyborach w 2006 roku, kiedy centroprawicowa koalicja “Sojusz dla Szwecji” pozbawiła miejsc poselskich Partię Socjaldemokratyczną, która zdominowała szwedzką politykę od czasów wojny.

Praca na dotychczasowym stanowisku sprawia Pani minister dużą przyjemność. Brakuje jej jednak kolegów z Parlamentu Europejskiego, tęskni też za uczestnictwem w centrum europejskich debat. Zapytana o różnicę w pracy posła i ministra do spraw europejskich przyznaje, ze praca na obu tych stanowiskach w dużej mierze się pokrywa, przy czym sprawy rozpatruje się juz z innego punktu widzenia. Poseł, poza pracą legislacyjną, ma także ważną rolę opiniotwórczą. Piastując urząd ministra trudniej wpływać na opinię społeczną.

Czy Szwedzi przyniosą “ocieplenie” w Parlamencie Europejskim?

Szwecja, która przystąpiła do UE w 1995, jest od dawna znana ze swego mało entuzjastycznego podejścia do UE. Trend ten po części tłumaczy wizja utraty zdobyczy państwa opiekuńczego.

Podczas ostatnich wyborów frekwencja wzrosła jednak o 8 punktów procentowych, z 37,8 do 45,5 procent. Zapytaliśmy panią minister, czy oznacza to zmianę nastawienia do UE. “Badania opinii publicznej pokazują ze coraz więcej Szwedów nie obawia się Unii Europejskiej ani przejęcia przez ich kraj unijnego przewodnictwa.

Stało się to za sprawą szczerych chęci szwedzkiego rządu, by aktywniej uczestniczyć w życiu Europy. Rezultaty przyniosła także moja własna praca mająca na celu wzmocnienie wizerunku UE podczas wizyt w przedsiębiorstwach, szkołach a także w trakcie spotkań z politykami regionalnymi. Wzrost zainteresowania sprawami europejskimi wśród społeczeństwa wzmocnił pozycję Szwecji w obliczu nadchodzącej prezydentury”- dodaje Malmström.

Przewodnictwo w nietypowej sytuacji

15 lipca szwedzki premier Fredrik Reinfeldt z Partii Umiarkowanej przedstawi Parlamentowi Europejskiemu w Strasburgu priorytety szwedzkiego przewodnictwa.

Wcześniej na brukselskim seminarium premier powiedział, że: “szwedzkie przewodnictwo odbywać się będzie w bardzo nietypowej sytuacji: nowy Parlament obejmie urząd, zostanie powołana nowa Komisja Europejska, do tego dochodzi jeszcze niepewność dotycząca przyszłości Traktatu Lizbońskiego”.

Czym jest przewodnictwo UE?

Co pół roku inne państwo Członkowskie przejmuje tak zwane przewodnictwo w UE, co oznacza, że kieruje spotkaniami Rady Unii Europejskiej i jest odpowiedzialne za rozwiązywanie najważniejszych kwestii na płaszczyźnie europejskiej. W 2010 roku stanowisko to przejmie Hiszpania (od stycznia do czerwca), a od lipca do grudnia urząd będzie piastowała Belgia.

Źródło:www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości