Wiadomości

Premia kompensacyjna instrumentem poprawy stanu technicznego istniejących zasobów mieszkaniowych

Opublikowany: lip 9, 04:03

3 lipca br. Rada Ministrów przyjęła projekt autopoprawki do rządowego projektu Ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, wynikającej z inicjatywy Rządu Polskiego, związanej z zakończonymi negocjacjami ugodowymi w sprawie Hutten-Czapska przeciw Polsce.

6 grudnia 1994 r. Pani Maria Hutten-Czapska skierowała skargę przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej do Europejskiej Komisji Praw Człowieka na podstawie dawnego art. 25 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Istotą tej skargi było zażalenie na wadliwe funkcjonowanie ustawodawstwa krajowego, które ograniczało prawa właścicieli budynków do swobodnego ustalania czynszów i nie przewidywało mechanizmu umożliwiającego pokrycie strat poniesionych w związku z należytym utrzymaniem nieruchomości.

W wyroku z dnia 19 czerwca 2006 r. Trybunał zdecydował, że w celu położenia kresu systemowemu naruszeniu prawa, Państwo musi poprzez odpowiednie środki prawne zapewnić w krajowym porządku prawnym mechanizm utrzymujący sprawiedliwą równowagę pomiędzy interesami właścicieli budynków a ogólnym interesem społeczeństwa. Kwestię zadośćuczynienia majątkowego Trybunał pozostawił do ewentualnego postępowania ugodowego.
Rząd Polski, realizując nakazane wyrokiem zmiany w prawie, przygotował między innymi projekt autopoprawki do Ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych i remontów, jako inicjatywę ściśle związaną z zakończonymi negocjacjami ugodowymi w sprawie Hutten-Czapska przeciw Polsce, wprowadzając do niej instytucję premii kompensacyjnej.
Premię kompensacyjną stanowić będą środki budżetu państwa przeznaczone na spłatę części kredytu udzielonego na realizację przedsięwzięcia remontowego lub remontu budynku mieszkalnego.

Będzie wypłacana przez Bank Gospodarstwa Krajowego z odrębnego funduszu – Funduszu Termomodernizacji i Remontów..
Ustosunkowując się do propozycji Rządu Polskiego 28 kwietnia 2008 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka ocenił, że środki generalne (autopoprawka i inne wprowadzone uregulowania prawne) opierają się na poszanowaniu praw człowieka, określonym w Konwencji oraz jej Protokołach.

W wyroku Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu powierzyła monitorowanie wykonania wyroku Komitetowi Ministrów Rady Europy, któremu Rząd RP ma przedstawić ostateczną wersję ustawy, przyjętą przez polski Parlament i opublikowaną w Dzienniku Ustaw. Po pewnym okresie funkcjonowania ww. rozwiązań Komitet Ministrów RE zdecyduje, czy ustawa spełnia oczekiwania wszystkich stron. Na tej podstawie dopiero ETPCz postanowi o skreśleniu z rejestru skarg pozostałych osób będących w podobnej sytuacji.

Źródło: www.mi.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości