Wiadomości

Prawa niepełnosprawnych prawami człowieka

Opublikowany: lut 24, 09:01

Posłowie z parlamentarnej komisji praw człowieka poparli projekt, który może przynieść rewolucję w podejściu do pięćdziesięciu milionów niepełnosprawnych obywateli Unii. Mowa o członkostwie Unii Europejskiej w konwencji ONZ, która przenosi niepełnosprawność ze sfery socjalnego dobrobytu w dziedzinę praw człowieka. Dzięki temu osoby niepełnosprawne przestaną być tylko klientami opieki społecznej i organizacji dobroczynnych i będą mogły skuteczniej walczyć o rzeczywiste równouprawnienie.

Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych została przyjęta w dniu 13 grudnia 2006 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Rada upoważniła Komisję Europejską do podpisania Konwencji w imieniu Wspólnoty. Komisja podpisała dokument 30 marca 2007 r. Konwencja wraz z protokołem fakultatywnym weszła w życie 3 maja 2008 r.

Parlament przyjął konwencję w kwietniu ubiegłego roku i wezwał rządy do ratyfikacji. Konwencja zostanie włączona w obręb unijnego prawodawstwa, gdy ratyfikują ją wszystkie kraje członkowskie UE. Zagwarantuje wówczas prawa osobom niepełnosprawnym w takich dziedzinach jak edukacja, zatrudnienie i transport. Obecnie tylko dwanaście krajów członkowskich Unii ratyfikowało konwencję.

W parlamencie działa grupa posłów z różnych krajów i grup politycznych, która stawia sobie za cel promowanie problematyki niepełnosprawności. Podczas seminarium, które odbyło się 22 lutego w Parlamencie w Brukseli, fińska posłanka z grupy Zielonych, przewodnicząca podkomisji praw człowieka, Heidi Hautala wyraziła ubolewanie, iż pozostałe państwa Unii Europejskiej wciąż ociągają się z ratyfikacją Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

Erzsébet Szöllösi, wiceprzewodnicząca Europejskiego Forum Niepełnosprawnych, podkreśliła znaczenie “udziału osób niepełnosprawnych (i grup, które ich reprezentują) we wdrażaniu konwencji oraz zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego”.

Konwencja zapewnia poszanowanie przyrodzonej godności i autonomii osoby niepełnosprawnej, w tym swobody dokonywania własnych wyborów, a także poszanowanie niezależności, niedyskryminację oraz pełne i skuteczne uczestnictwo w społeczeństwie i integrację społeczną.

Unia Europejska rozszerza prawa osób niepełnosprawnych w zakresie transportu, usług telekomunikacyjnych i edukacji realizując postanowienia europejskiej strategii niepełnosprawności na lata 2004-2010.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości