Wiadomości

Pracodawca nie ma obowiązku uzasadniać wypowiedzenia umowy o pracę na czas okreslony

Opublikowany: gru 4, 13:18

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pracodawca nie ma obowiązku uzasadniania wypowiedzenia umowy na czas określony. Orzeczenie to oznacza, że obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę dotyczy tylko umów zawartych na czas nieokreślony.Konfederacja Pracodawców Polskich pozytywnie ocenia dzisiejsze orzeczenie Trybunału.

W obliczu zachodzących zmian, nasilającej się konkurencji i negatywnych skutków kryzysu finansowego dla gospodarki światowej powszechne wykorzystywanie i promowanie elastycznych form organizacji czasu pracy jest gwarancją utrzymania względnej stabilności zatrudnienia.W orzecznictwie podkreśla się rolę elastycznego zarządzania czasem pracy, jako sposobu zwiększenia dostępności do rynku pracy, ograniczenia sezonowego wahania liczby pracujących i osób bezrobotnych. Zwiększanie zakresu stosowania elastycznych form zatrudnienia przede wszystkim ułatwi firmom zatrzymanie wykwalifikowanych i przeszkolonych pracowników.

Decyzja o usztywnieniu stosowania umów na czas określony mogłaby mieć negatywny wpływ na rynek pracy. Dlatego Konfederacja Pracodawców Polskich pozytywnie ocenia dzisiejsze orzeczenie Trybunału.

- Uważamy, że polskiemu prawu pracy potrzebne jest inne, zgodne z tendencją w UE, podejście do definicji „doby pracowniczej”. Doby – rozumianej jako jedynie punkt odniesienia do oceny wykonywania prawa pracownika do dobowego, tygodniowego wypoczynku, możliwość stosowania okresów rozliczeniowych do 12 miesięcy, wprowadzenie powszechnej normy opt-out, wdrożenie i upowszechnienie instytucji indywidualnych kont czasu pracy – mówi Henryk Michałowicz – ekspert KPP.

Dlatego Konfederacja Pracodawców Polskich zwróciła się do Jolanty Fedak, Ministra Pracy i Polityki Społecznej, o przygotowanie zmian w prawie, wskazując na konieczność uelastycznienia przepisów regulujących organizację czasu pracy jako dobrego środka, który zapobiegnie ewentualnym negatywnym zmianom na rynku pracy z korzyścią zarówno dla pracodawców, jak i samych pracowników.

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości