Wiadomości

Praca bez pozwoleń dla obywateli Białorusi, Rosji i Ukrainy

Opublikowany: paź 22, 14:20

20 lipca 2007 r. weszła życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania pozwolenia na pracę (Dz.U. Nr 156, poz. 1116 i Dz.U. z 2007 r. Nr 120, poz. 824 ). Chodzi jednak o pracę nie przekraczającą trzech miesięcy w roku

Znowelizowane rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 czerwca 2007 r., zgodnie z treścią §2 pkt 27 przewiduje możliwość wykonywania pracy przez cudzoziemców – obywateli państw sąsiadujących z Polską (dotyczy to Białorusi, Rosji i Ukrainy) bez zezwolenia na pracę w okresie do trzech miesięcy w ciągu kolejnych sześciu miesięcy, pod warunkiem posiadania przez nich oświadczenia polskiego pracodawcy o zamiarze powierzenia im wykonywania pracy, które to oświadczenie jest rejestrowane w powiatowym urzędzie pracy, właściwym ze względu na siedzibę/miejsce zamieszkania pracodawcy.

Wcześniej obywatele tych trzech państw mogli pracować w Polsce bez zezwolenia do trzech miesięcy w roku, ale tylko o ile, ich praca była związana z wykonywaniem działalności określonej w sekcji A, grupie 01.1-01.3 Polskiej Klasyfikacji Działalności, tj. jedynie w zakresie upraw rolnych, ogrodnictwa, chowu i hodowli zwierząt, upraw rolnych połączonych z chowem i hodowlą zwierząt.
Przepis § 2 pkt 27 znowelizowanego rozporządzenia obowiązywać będzie do dnia 31 grudnia 2009 r.

Warunkiem wykonywania legalnej pracy na zasadach określonych w § 2 pkt 27 ww. rozporządzenia jest posiadanie wizy w celu wykonywania pracy.

UWAGA! Z powyższych uprawnień korzystać mogą także obywatele Białorusi, Rosji i Ukrainy przebywający już w Polsce na podstawie wizy w celu wykonywania pracy (mogą zmieniać pracodawcę) lub zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.

Wzór oświadczenia pracodawcy

Oświadczenie jest rejestrowane w celu przedłożenia przez cudzoziemca ubiegającego się o wydanie wymaganej wizy w polskiej placówce dyplomatyczno-konsularnej w miejscu stałego zamieszkania na Białorusi, w Rosji lub na Ukrainie.
Oświadczenie musi zawierać dane jednoznacznie identyfikujące pracodawcę, cudzoziemca oraz wyrażać zamiar zatrudnienia w określonym czasie na warunkach określonych w § 2 pkt 27 ww. rozporządzenia.

Po czytelnym wypełnieniu złożyć wraz z kopią w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Źródło: www.polacy.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości