Wiadomości

Pozbawienie praw publicznych w polskim prawie karnym.

Opublikowany: gru 14, 05:01

Pozbawienie praw publicznych jest jednym ze środków karnych, które przewiduje w art.39 Kodeks karny. Zastosowanie tego środka ma na celu spotęgowanie dolegliwości kary i jest zawsze fakultatywne. Sąd morze je orzec w razie skazania sprawcy na karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata za przestępstwo popełnione w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, np. popełnione z zemsty, z chęci udręczenia ofiary.

Pozbawienie praw publicznych obejmuje utratę:

  • czynnego (możliwość wybierania) i biernego (możliwość bycia wybranym) prawa wyborczego do organów władzy publicznej, organu samorządu zawodowego lub gospodarczego. Należy zauważyć, że to ograniczenie nie dotyczy podmiotów nie pełniących władzy publicznej np. stowarzyszeń, spółdzielni, związków zawodowych, rad nadzorczych spółek,
  • prawa do udziału w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości. Oznacza to niemożność występowania np. w roli sędziego, prokuratora, ławnika, komornika,
  • prawa do pełnienia funkcji w organach i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego lub zawodowego,
  • posiadanego stopnia wojskowego i powrót do stopnia szeregowego,
  • orderów, odznaczeń i tytułów honorowych oraz utratę zdolności do ich uzyskania w okresie trwania pozbawienia praw

Pozbawienie praw publicznych może być orzeczone w latach w przedziale od 1 roku do 10 lat. Okres, na jaki środek ten orzeczono nie biegnie w czasie odbywania przez skazanego kary pozbawienia wolności, chociażby orzeczonej za inne przestępstwo.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości