Wiadomości

Powstaje ustawa o organizacji rynku rybnego

Opublikowany: sie 2, 12:44

Departament rybołówstwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej przygotowuje projekt nowej ustawy, która ma zastąpić ustawę z dnia 22 stycznia 2004 r. o organizacji rynku rybnego i pomocy finansowej w gospodarce rybnej (Dz. U. Nr 34, poz. 291 z późn. zm.), regulującą zagadnienia stanowiące część działu administracji rybołówstwo.

Dotychczasowe doświadczenia z obowiązywania ustawy z dnia 22 stycznia 2005 r. o organizacji rynku rybnego i pomocy finansowej w gospodarce rybnej wskazują, że istnieje szereg zagadnień wymagających doprecyzowania, w tym w zakresie zmian redakcyjnych i porządkowych, a także doregulowania szeregu zagadnień i wypełnienia dostrzeżonych luk.

Projektowana ustawa pozwoli na doprecyzowania ram organizacyjnych i kompetencji w zakresie funkcjonowania rynku rybnego, pozostając przy tym regulacją o charakterze przede wszystkim wykonawczym w stosunku do obowiązujących wprost i bezpośrednio przepisów Unii Europejskiej, które regulują większość zagadnień z zakresu rynku rybnego.

Najistotniejsze kwestie jakie odróżniają przedmiotowy projekt od przepisów obowiązującej ustawy to:

  • sprecyzowanie organów właściwych do kontroli standardów rynkowych ustalonych w przepisach UE,
  • wskazanie organów uprawnionych do kontroli sposobu oznakowania produktów rybnych,
  • wprowadzenie możliwość przygotowania przez zainteresowane podmioty z branży kodeksów dobrej praktyki rybackiej,
  • doprecyzowanie przepisów dotyczących wystawiania i przekazywania dokumentów pierwszej sprzedaży ryb,
  • uzupełnienie regulacji dotyczących rejestru podmiotów uprawnionych do skupu produktów rybnych,
  • dodanie przepisów upoważniających ministra właściwego do spraw rybołówstwa do prowadzenia regularnych kontroli organizacji producentów, związków organizacji producentów oraz organizacji międzybranżowych,
  • doprecyzowanie przepisów dotyczących rozciągania zasad organizacji producentów na producentów nie będących ich członkami,
  • kompleksowe ujęcie działań interwencyjnych na rynku rybnym,
  • zapewnienie ARiMR, jako instytucji zobowiązanej do wypłaty pomocy finansowej możliwości kontroli prawidłowości danych podanych przez organizacje producentów we wniosku o przyznanie pomocy finansowej (realizacja kontroli na miejscu),
  • usunięcie z ustawy odniesień do przepisów UE nie mających związku z przedmiotem regulacji (obecny art. 22 zawiera odniesienia do przepisów dot. wdrażania funduszy strukturalnych).

Reasumując, celem opracowania ustawy jest zapewnienie efektywnego uczestnictwa polskiego sektora rybnego w instrumentach rynkowych wspólnej polityki rybackiej, a także niezbędne uszczelnienie obecnej struktury organizacyjnej oraz mechanizmów kontrolnych i egzekucyjnych dla obowiązujących regulacji.

Obecnie przygotowany został wstępny projekt ustawy wraz z uzasadnieniem, który w dniu 31.07 br. został przekazany Panu Rafałowi Wiecheckiemu Ministrowi Gospodarki Morskiej, z prośbą o akceptację i wyrażenie zgody na przekazanie projektu do uzgodnień.

W najbliższym czasie planowane jest skierowanie projektu do uzgodnień.

Źródło: www.mgm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości