Wiadomości

Postulaty przedsiębiorców spełnione - zmiany w ustawie o prawie dewizowym

Opublikowany: mar 11, 14:55

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej pozytywnie oceniają zmiany proponowane w ustawie o Prawie Dewizowym. Ryzyko walutowe jest uznawane przez przedsiębiorców jako jedna z istotnych barier ich rozwoju i funkcjonowania na rynku europejskim.

„Projekt Resortu Sprawiedliwości znoszący restrykcyjną zasadę walutowości polskiej stanowi krok w dobrym kierunku” – mówi Andrzej Arendarski Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochmabres.

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie do kodeksu cywilnego rozwiązania umożliwiającego spełnienie świadczenia w Polsce w walucie obcej, z zachowaniem prawa spełnienia przez dłużnika świadczenia w walucie polskiej. W przypadku, gdy strony (orzeczenie sądowe lub ustaw) nie określą tego w inny sposób, jeżeli dłużnik dokona spłaty w walucie polskiej, kursem właściwym do ustalenia wysokości świadczenia będzie średni kurs z dnia wymagalności długu. Jednocześnie proponowana nowa treść art. 358 chroni wierzyciela poprzez umożliwienie zastosowania kursu z dnia dokonania zapłaty w przypadku zwłoki dłużnika.

Propozycja zmian w rozliczaniu zobowiązań pieniężnych, na mocy której zniesiony zostanie obowiązek indywidualnego zezwolenia dewizowego na zawarcie transakcji w Euro, będzie stanowiła ułatwienie dla wielu firm. Warto w tym miejscu podkreślić, iż szereg polskich uregulowań prawnych odnosi się do wartości wyrażonych w Euro (np. zamówienia publiczne, ustawa o rachunkowości, ustawa o podatku VAT).

Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw eksportujących za granicę, jak również pozostałych, jest jak najszybsze podjęcie decyzji o przystąpieniu do strefy Euro.

Źródło: www.kig.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości