Wiadomości

Posłowie wzywają do zaostrzenia przepisów dotyczących narzędzi tortur

Opublikowany: lip 1, 08:59

Parlament Europejski wezwał kraje UE do przestrzegania zakazu handlu przedmiotami używanymi jako narzędzia tortur, jak np. pałki nabijane gwoździami i kajdanki na palce, a także do wprowadzenia kar za wszelkie naruszenia tego zakazu i do przedstawiania pozwoleń na wywóz narzędzi, które mogłyby zostać użyte do tortur lub innego brutalnego traktowania. W rezolucji z dnia 17 czerwca br. posłowie wezwali też do aktualizacji wykazu zakazanych przedmiotów.

Parlament wzywa państwa członkowskie do przedstawiania sprawozdań określających „liczbę otrzymanych wniosków o wydanie pozwolenia na wywóz narzędzi tortur, wykaz przedmiotów objętych takimi prośbami oraz kraje przeznaczenia w przypadku poszczególnych wniosków”.

Apel o dodanie do wykazu kolejnych przedmiotów

W 2006 r. UE wprowadziła system, którego celem jest ograniczenie handlu narzędziami tortur. System ten zyskał międzynarodowe uznanie, ale mimo to nadal nie wdrożono jego przepisów lub wdrożono je tylko częściowo i tylko w kilku państwach członkowskich.

Ponadto luki prawne w przepisach oznaczają, że lista zakazanych narzędzi nie obejmuje pałek nabijanych gwoździami, kajdanek na kciuki, zgniataczy kciuków, przymocowanych do ścian uchwytów i paralizatorów elektrycznych. „Czasem wydaje się, że wyobraźnia ludzka nie zna granic, jeżeli chodzi o sposoby zadawania bólu bliźniemu. Dlatego też istotne jest, by nadążać za rozwojem technologicznym w tej godnej ubolewania dziedzinie”, powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Gabriele Albertini.

„Nie potrafimy sprostać oczekiwaniom”

„Przykład narzędzi tortur pokazuje, że daleko nam do ideału. Nie potrafimy sprostać oczekiwaniom i naszym własnym zobowiązaniom”, stwierdziła Heidi Hautala, przewodnicząca Podkomisji Praw Człowieka. Zapobieganie wszelkiego rodzaju torturom i brutalnemu traktowaniu oraz walka z nimi w UE i na całym świecie jest jednym w głównych celów polityki Unii w dziedzinie praw człowieka.

Wysoka przedstawiciel UE Catherine Ashton powiedziała, że „wszelkie braki we wdrażaniu przepisów zostaną usunięte.” Stwierdziła też, że Amnesty International i Omega Research Foundation przedstawią swoje ustalenia na posiedzeniu państw członkowskich w drugiej połowie tego miesiąca.

W 1997 roku, Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło dzień 26 czerwca Międzynarodowym Dniem Pomocy Ofiarom Tortur.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości